111. narodeniny klubu - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2010/2011


111. rokov FC Bayern.

"Výstavná skriňa nemeckého futbalu."To čo 27. februára 1900 vzniklo ako iniciatíva 17 futbalových nadšencov, na čele s prvým prezidentom Franzom Johnom je o 111 rokov neskôr váženou a známou značkou vo svete futbalu. S viac ako 167 000 členmi a ročným obratom ustáleným nad 350 miliónov euro je FC Bayern najväčším nemeckým športovým spolkom a radí sa medzi svetových velikánov ako FC Barcelona, Manchester United alebo Real Madrid.

Karl-Heinz Rummenigge hovorí: "Myslím si, že FC Bayern je jedinečný klub nielen národne, ale aj medzinárodne. Klub má neuveriteľne vysoký rešpekt vo svete futbalu. Necharakterizujú ho len úspechy, ale aj serióznosť a solídnosť s akou vystupuje voči partnerom. Týmto sa FC Bayern stal výstavnou skriňou nemeckého futbalu."

Predovšetkým za posledných 40 rokov vyhral Bayern všetko, čo sa dalo na domácej aj európskej futbalovej scéne vyhrať. 46 národných titulov, z toho 22 nemeckých titulov, 15 pohárových víťazstiev, 6 ligových pohárov a 3 superpoháre, to všetko robí z FC Bayern najúspešnejší klub v Nemecku, no s 8 medzinárodnými trofejmi sa určite nestratí ani v medzinárodnom porovnaní.

Veľký úspech, to je slovné spojenie, ktoré Bayern sprevádza od "zlatých" 70 rokov. Od tohto času sa v Bayerne stretávajú veľký hráči, tréneri, prezidenti, manageri, jedným slovom osobnosti futbalu. Spomenuté 70-roky boli v Bayerne érou veľkých legiend svetového futbalu ako Franz Beckenbauer - najlepší nemecký hráč všetkých čias,
Gerd Müller - najlepší nemecký strelec všetkých čias a brankárska legenda Sepp Meier.

Určite nesmieme zabudnúť ani na osobnosti ako Paul Breitner, Lothar Matthäus, Klaus Augenthaler, Jorginho, Mehmet Scholl, Stefan Effenberg, Bixente Lizarazu, Giovane Elber, Oliver Kahn či aktuálne Franck Ribéry, Arjen Robben, Bastian Schweinsteiger a ďalší.
Úspech samozrejme sprevádzali aj trénerske osobnosti, tak spomeňme aspoň mená ako Tschik Cajkovski, Branko Zebec, Dettmar Cramer, Udo Lattek, Giovanni Trapattoni, Ottmar Hitzfeld a aktuálne Louis van Gaal.

Veľké osobnosti obsadili v histórii aj post prezidenta, no za posledných 50 rokov to boli iba týto piati: Wilhelm Neudecker, Willi O. Hoffmann, Prof.Dr.Fritz Scherer, Franz Beckenbauer a súčastný Uli Hoeneß. Na tomto mieste samozrejme musíme spomenúť prezidenta-zakladateľa Franz Johna a prezidenta-s prvým titulom majstra Kurta Landauera.

Čo je tiež zaujímavé, je to, že za posledných 45 rokov mal Bayern iba troch managerov. Veľkého Roberta Schwana, vystriedal ešte väčší Uli Hoeneß, ktorý po tom, čo sa stal prezidentom FC Bayern München e.V.,
odovzdal žezlo Christianovi Nerlingerovi.

Bayern sa neustále rozrastá, čoho dôkazom je aj cca 167 000 členov, 2800 fanklubov a okolo 20 miliónov fanúšikov na celom svete. V 70-rokoch keď Bayern vyhrával všetko čo sa dalo, mal obrat 7,1 miliónov eur a 7000 členov. Dnes to je 350 miliónov eur a 167 000 členov.

Karl-Heinz Rummenigge ďalej hovorí: "Finančná situácia je vždy veľmi dôležitá a tak si nemôžeme dovoliť jej pokles ale iba jej rast. Bavorská fráza ''mia san mia'' siaha do srdca každého z nás a zahrňuje základné hodnoty ako je zodpovednosť, vzájomná pomoc a podpora a skvelá rodinná atmosféra."

16 x Mia san Mia:

Mia san spolok: Náš pôvod, vznik a dejiny ležia vo všeobecne prospešnej myšlienke jedného spolku, ktorý my až dodnes žijeme.

Mia san vyslanec: Pri našom vystupovaní v zahraničí cítime veľkú mieru zodpovednosti. Každý hráč, tréner, manager a zriadenec, netvorí svojou osobnosťou iba image FC Bayern, ale tvorí pri vystupovaní na verejnosti obraz všetkých klubov.

Mia san vzory: Chceme byť vzormi najmä pre mládež a tým ako žijeme sa chceme orientovať najmä na budúcich športovcov.

Mia san tradícia: My máme dlhé a úspešné dejiny a pre rozvoj futbalu určujeme smer. Na to môžeme byť pyšný.

Mia san inovácia: Zlepšenie úrovne našej práce je náš stimul. Či po stránke športovej, administratívnej, technologickej alebo medziľudskej, denne pracujeme na tom, aby sme boli popredným top klubom sveta.

Mia san sebadôvera: Do každého zápasu dáme všetko a 90 minút hráme odvážne dopredu a nepretržite sa snažíme ovládať hru.

Mia san neobmedzený: Náše hodnoty vyplývajú z vývoja našej zeme. Našu kultúrnu rôznorodosť a skúsenosti, používane denne pri práci s našimi hráčmi, spájame naše prednosti s celosvetovým spôsobom myslenia a zlepšujeme tým našu hru.

Mia san futbal: Či starý alebo mladý, mužský alebo ženský, čierny alebo biely, či Liga majstrov alebo okresná súťaž, stále sa spojíme pre futbal a hráme spolu. Pre nás je najkrajšia vedľajšia vec sveta, naše povolanie.

Mia san rešpekt: Či hráč, spolupracovník, predstavenstvo, tréner, pomocná sila alebo predsedníctvo, bez vzájomného rešpektu by mužstvo nikdy nemohlo byť svetovou extra triedou.

Mia san radosť: My sa tešíme pri práci, pri zápase, pri góle, pri súboji, pri obyčajnej tyčke. Zároveň, ale akceptujeme tiež prehry.

Mia san vernosť: cca 12 miliónov fanúšikov v Nemecku, 10 tisíce pricestujú z ďaleka sem a to všetko pre 90 minútovú záľubu.

Mia san partner: S našimi fanúšikmi, fanklubmi, členmi a sponzormi si budujeme priateľský vzťah a chceme byť spoľahlivými priateľmi.

Mia san vlasť: FC Bayern München je všade na svete doma. My predsa vieme, kde sme doma.

Mia san motor: Uplynulé desaťročia ukázali, ako veľa energie je v FC Bayern. Toto nám dáva sabadôveru a je motiváciou pre budúcnosť.

Mia san zodpovednosť: Kedže cítime veľkú zodpovednosť, vzorne sa staráme o ľudí. Tolerancia, ochota pomôcť a čestnosť je samozrejmosťou.

Mia san rodina: Po aktívnej kariére sú naše dvere všetkým ďalej otvorené. Stojíme pri sebe celý život.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist