Kauza Hoeness - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2013/2014


Kauza Hoeness...15/03/2014

Pripomeňme si, čo sa vlastne v tejto veľmi nepríjemnej kauze udialo:

20/04/2013 - Nemecké médiá zverejnili informáciu podľa ktorej čelí Uli Hoeneß vyšetrovaniu kvôli podozreniu z daňových únikov. Uli sa úradom ešte v januári sám udal, aby napravil svoje zlyhanie. To by mu mohlo podľa nemeckých zákonov vyniesť miernejší trest. Prípad sa týka Hoeneßovho účtu vo švajčiarskej banke. O akú sumu sa ale jedná, nie je známe. "Uvedomil som si, že som spravil vážnu chybu. Snažil som sa napraviť ju aspoň tým, že som sa dobrovoľne prihlásil. Chcem mať čistý štít. Zákon mi to umožňuje," povedal prezident Bayernu.

23/04/2013 - Na svetlo vychádzajú ďalšie podrobnosti. Polícia prehľadala dom prezidenta Bayernu ešte 20. marca. Polícia Uliho dočasne zatkla a následne prepustila na kauciu vo výške päť miliónov eur. Podľa podmienok kaucie sa Hoeness musí dvakrát týždenne hlásiť na policajnej stanici. Na švajčiarsky účet si Hoeness ukladal príjmy z úspešného podnikania v rodinnej firme na výrobu údenín. Podľa médií už štátu dodatočne zaplatil približne šesť miliónov eur.

01/05/2013 - Uli Hoeness vysvetľuje, že švajčiarsky bankový účet, ktorý je predmetom prešetrovania pre podozrenie z daňových únikov, nijako nesúvisí s FC Bayern. "Od roku 2002 do roku 2006 som skutočne robil hazard s akciami. Niekedy som deň a noc obchodoval so sumami, ktoré sú dnes len ťažko pochopiteľné. Môj život sa zmenil 20. marca o siedmej hodine ráno. Stál som v župane pri dverách, keď tam bol žalobca. Vtedy pre mňa začalo peklo - peklo," povedal Uli médiám.

06/05/2013 - Klub Uliho podržal a v stanovisku sa uvádza: "V záujme Bayernu a nerušenej koncentrácie na finále Ligy majstrov a Nemeckého pohára dospela rada po rozsiahlej diskusii k záveru, že Uli Hoeness by mal zostať na svojej pozícii."

13/03/2014 - Prebieha súdne pojednávanie a v priebehu týždňa sa očakáva rozsudok. "Vyhol som sa plateniu daní. Uvedomujem si, že nič na tom nemení ani skutočnosť, že som sa sám prihlásil. Hlboko ľutujem svoje konanie. Urobím všetko, aby som uzavrel túto kapitolu. Nie som žiadny parazit tejto spoločnosti," bránil sa Uli Hoeness.

13/03/2014 - Rozsudok je na svete. Prezidenta Bayernu Mníchov Uliho Hoenessa odsúdili na tri a pol roka odňatia slobody za daňový únik v hodnote niekoľko miliónov eur. Štátny zástupca Achim von Engel žiadal o dva roky dlhší trest. Hoenessa obvinil, že pripravil štát o 3,5 milióna eur, keď na nepriznanom účte vo švajčiarskej banke ukrýval príjem 33 miliónov eur. Šesťdesiatdvaročný majster sveta z roku 1974 v pondelok na súde vyhlásil, že na daniach v skutočnosti nezaplatil 18,5 milióna eur. Vyšetrovateľ však vyrukoval s číslom ešte oveľa vyšším - 27,2 milióna eur. Obhajoba toto tvrdenie nenapadla. Prokurátor zdôvodnil návrh aj tým, že obžalovaný majiteľ norimberskej prevádzky na výrobu klobás vo svojej výpovedi nepovedal celú pravdu. Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, obhajoba sa mieni odvolať na najvyšší súd. Dovtedy bude Hoeness vďaka kaucii na slobode.

14/03/2014 - Šok pre veľkú rodinu FC Bayern!!! Uli Hoeness sa rozhodol vzdať odvolania a tak nastúpi do väzenia, aby si odpykal 3,5 ročný trest. Zároveň sa s okamžitou platnosťou vzdal svojich pozícií v štruktúrach klubu. Vydáva stručné prehlásenie v ktorom vysvetľuje svoje rozhodnutie.

Uli Hoeness: "Po diskusiách s mojou rodinou, som sa rozhodol, prijať rozsudok Okresného súdu v Mníchove vo svojej daňovej veci. Poveril som svojich právnych zástupcov, aby sa neodvolávali. Neplatenie daní bola najväčšia chyba v mojom živote. Som pripravený niesť za ňu následky. Bayern Mníchov predstavuje moju celoživotnú prácu. Nechcem, aby klub trpel za môj krok vedľa. Napriek rezignácii zostanem s Bayernom a niektorými ľuďmi v ňom spätý do konca môjho života. Moji osobný priatelia a priaznivci FC Bayern Mníchov, ďakujem vám zo srdca za podporu."

originál vyhlásenia Uliho Hoenessa...

Nástupcom Uliho Hoenessa v pozícii prezidenta Bayernu Mníchov sa stal Herbert Hainer. Šéf spoločnosti Adidas dostal na piatkovom mimoriadnom zasadnutí správnej rady jednohlasnú podporu a s okamžitou platnosťou bude vykonávať funkciu prezidenta Bayernu.

Herbert Hainer: "Uli Hoeness mal vždy Bayern Mníchov na prvej priečke, všetko podriadil klubu. Má obrovské kvality ako človek i vodca. Hovoria zaňho výnimočné výsledky, a to nielen na ihrisku. Hoeness vybudoval z Bayernu Mníchov jeden z najúspešnejších a najatraktívnejších klubov na svete."

O jeho definitívnom nástupcovi sa rozhodne na valnom zhromaždení, ktoré musí byť podľa stanov klubu zvolané do 4 týždňov od mimoriadneho valného zhromaždenia. Bude sa teda konať v piatok, 2. mája 2014 o 19.00 hod v Audi Dome v Mníchove. Výkonný výbor navrhuje zvoliť nasledovné nové vedenie klubu: Karl Hopfner ako prezident, Rudolf Schels ako 1. viceprezident a Prof. Dr. Dieter Maier ako 2.viceprezident.

Karl Hopfner a Rudolf Schels vydali sa správnu radu nasledujúce stanovisko:
Správna rada FC Bayern München e.V. prijala demisiu prezidenta Uli Hoenessa s úctou a vďakou za jeho vynikajúce služby pre FC Bayern München. Ďakujeme Ulimu Hoenessovi za vynikajúcu a spoľahlivú spoluprácu počas mnohých desaťročí. Uli Hoeness tvoril ako hráč, manažér a prezident Bayernu München jeho globálnu značku so srdcom. FC Bayern München bude podporovať rodinu Uliho Hoenessa v tejto najťažšej dobe jeho života, tam, kde to len bude možné. Uli Hoeness je a vždy zostane dôležitou súčasťou tímu FC Bayern München.

Uli Hoeness si trest odpyká v
nápravnom zariadení JVA Landsberg am Lech asi 100 km od jeho sídla pri Tegernsee. Šéf nemeckej väzenskej služby Anton Bachl zdôraznil, že Uli stratí za mrežami prominentný status. "Medzi väzňami je úplná rovnosť pri zaobchádzaní. Nevylučujem, že pán Hoeness bude susedom násilníkov, ba dokonca môže s takouto osobou zdieľať celu. Odoberieme mu hodinky či šperky. Zakázané sú aj mobilné telefóny. Každý väzeň v Bavorsku má pracovnú povinnosť, ak to nevylučujú zdravotné problémy či jeho dôchodkový vek. Prihliada sa na vhodnosť pozície. Pán Hoeness je továrnikom zaoberajúcim sa údeninami. Môže teda zamieriť do kuchyne," povedal Bachl.

fcbayern.sk ďakuje Ulimu Hoenessovi za všetko, čo pre nás milovaný klub FC Bayern München za niekoľko desaťročí urobil. Prajeme veľa, veľa šťastia, zdravia a sily, nech mu najbližšie nepríjemné obdobie ubehne čo možno najrýchlejšie. Veľa šťastia, zdravia a sily prajeme zároveň celej jeho rodine.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist