Sir Bobby v Mníchove - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2014/2015

Sir Bobby Charlton: 'Thank you, Bayern München!'06/02/2015

Šiesty februára 1958 sa čiernymi písmenami zapísal do histórie slávneho britského mužstva Manchester United. "Busby Babes", ako znela vtedajšia prezývka klubu, sa vracali z Belehradu, kde odohrali odvetné stretnutie európskeho pohára proti tamojšej Crvenej Zvezde. Zverenci slávneho trénera Matta Busbyho si viezli postup do semifinále Pohára európskych majstrov, keď sa počas medzipristátia v Mníchove potrebného na doplnenie paliva, ich oslavy zmenili v tragické chvíle. Lietadlo Elisabeth typ Airspeed AS-57 Ambassador prerušilo prvé dva pokusy o štart pre mechanickú poruchu. Na tretí pokus začalo husto snežiť, lietadlo na roztápajúcom sa snehu stratilo rýchlosť a vzlet už nebol možný. Stroj zvalcoval plot a vrazil do domu v blízkosti letiska. Lietadlo sa rozlomilo a zachvátili ho plamene. Nešťastie neprežilo 23 zo 44 ľudí na palube.

Na palube bol aj Sir Bobby Charlton, ktorý haváriu prežil bez vážnejších následkov a pri príležitosti 57. výročia tejto tragickej udalosti navštívil v piatok 06/02/2015 popoludní Mníchov a Allianz Arenu. Po boku svojej manželky Normy, starostu Mníchova Dietera Reitera, predsedu predstavenstva Karla-Heinza Rummeniggeho a člena administratívno-poradného výboru FCB Hermanna Memmela slávnostne otvorili trvalú inštaláciu v našom múzeu.

Dieter Reiter (starosta Mníchova): "Je to čierny deň v histórii Mníchova, športu, futbalu a Manchesteru United."

Karl-Heinz Rummenigge: "Pri spomienke na túto udalosť, môžete vidieť len hlboký smútok, hlboký súcit a zodpovednosť v ňom. Považoval som za povinnosť pomôcť našim priateľom v Manchestri."

Na základe iniciatívy Hermanna Memmela bol v roku 2004 umiestnený na mieste nešťastia v Mníchove Trudering pamätný kameň. Krátko potom bolo po manchestri pomenované námestie, ktoré sa vo veľmi krátkej dobe stalo pútnickym miestom pre fanúšikov Manchestru United. "Je úžasné, ako veľa fanúšikov ešte navštevuje pamiatku," povedal Memmel. Nájdete tam kvety, šály, obrázky a listy.

Ďakujem, Bayern Mníchov," povedal Sir Bobby Charlton pri poďakovaní, že sa na katastrofu z roku 1958 v Mníchove nezabudlo. "Som rád, že som tu. Som hrdý na to, že mám toľko priateľov v Bayerne Mníchov aj v samotnom Mníchove. Táto inštalácia je znamením zvláštneho puta medzi FC Bayern a Manchester United." 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist