Rozhovor Lahm - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2011/2012


Rozhovor s Philippom Lahmom.Náš kapitán, ako aj kapitán reprezentácie Nemecka Philipp Lahm poskytol rozhovor pre bild.de. Prinášam jeho voľný preklad.

bild.de: Pán Lahm, s určitou predstavivosťou a odvahou snívať: 2.júla začne písať druhú knihu: Čo je to titul?
Lahm: "Je tu nová kniha, nerozmýšlam o ďalšej. Druhý júl? Ja neviem, čo je druhého júla."

bild.de: Deň po finále majstrovstiev Európy, po poslednom zápase sezóny.
Lahm: "To je ešte tak ďaleko! Samozrejme sa na majstrovstvá teším. Pekná vec je, že máme na začiatku tohto roka ešte s Bayernom šancu na tri tituly. Bundesliga, pohár, Liga majstrov a finále dokonca na svojom vlastnom štadióne a potom ešte môžeme vyhrať šampionát. Také niečo sa môže stať iba raz."

bild.de: Dôvod?
Lahm: "V Bayerne, rovnako ako v národnom tíme - máme dobrých jednotlivcov a dobrý tím. K dispozícii je tímový duch, ktorý je teraz veľmi, veľmi dôležité, pretože len ako jeden tím môžete prekonať poklesy."

bild.de: Osem hráčov Bayernu, všetko jasne pod 30 rokov. Začína v roku 2012 nová éra?
Lahm: "Môže byť. Ale k veľkej ére patria aj medzinárodné tituly. To som si plne vedomý. Boli sme tretí na MS, druhý na ME, tretí na MS, s Bayernom v Lige majstrov vo finále. Či to bude fungovať v nasledujúcich štyroch rokoch a to aj s titulmi, budeme môcť porozprávať o veľkej ére, alebo zlatej generácii."

bild.de: Prečo len v najbližších štyroch rokoch?
Lahm: "Do roku 2016 mám zmluvu s Bayernom. Budem mať vtedy 32 rokov."

bild.de: Myslíš, že až do tej doby, budeš hrať za dva tímy v takmer každom zápase, rovnako ako v minulých rokoch?
Lahm: "Dúfam, že to môžem robiť tak dlho, ako to bude možné. Nakoniec sa však vzdám svojho postavenia, keď prídu lepší ako ja. To musím vedieť prijať, ja viem, že to príde."

bild.de: Máš myšlienky o náhlych rozlúčkach?
Lahm: "Nie, vôbec nie. V tejto chvíli si to neviem predstaviť, že budem mať s polovice 30.rokov a ešte stále budem hrať futbal."

bild.de: Prečo nie?
Lahm: "Všetko je posunuté. Ľudia zvykli hovoriť, že najlepší futbalista má vek 27 až 31, bolo o mnoho viac hráčov s 32, 33, 35 rokov. Dnes je už v 25 ako profesionálny futbalista v najlepších rokoch. Celý tréning v mladosti sa stal viac profesionálnym. Začína sa skôr na vysokej úrovni. Nikdy v nemeckom futbale nebolo toľko, tak mladý a tak dobrých hráčov ako teraz. Samozrejme existujú výnimky. Človek musí len pozerať na to, aby bol v dobrej kondícii, napríklad Miro Klose teraz v Laziu."

bild.de: Ako ste dokončili váš sen o sťahovaní do zahraničia?
Lahm: "Nemám také myšlienky. Mám teraz a v najbližších niekoľkých rokoch najlepšie futbalové obdobie. Aj keď sa hovorí: nehovor nikdy - ale v túto chvíľu nie sú žiadne dôvody, aby som to zmenil."

bild.de: Skončíte kariéru v Bayerne?
Lahm: "Prečo by som tu nemal zostať navždy? Toto je môj domov, môj klub. Môžem pomôcť utvárať vývoj. Teraz máme šancu byť na vrchole dlho. A ja zostanem verný počas mojej futbalovej kariéry - v najlepšom prípade navždy."

bild.de: Ako hodnotíte roztržku medzi reprezentačným tréner Jogi Löwom a Michaelom Ballackom, kapitánom a vašim predchodcom v národnom tíme, o jeho rozlúčke?
Lahm: "Je škoda, že sa to takto skončilo. Michael Ballack má vešké zásluhy v národnom tíme. Myslím, že každý mu praje, aby sa rozlúčil na ihrisku. Najkrajšia vec by bola, ak by sa to nakoniec dalo do poriadku."

bild.de: V roku 2010 Bayern vyhral double, hral vo finále Ligy majstrov. Aj bez Ballacka bolo Nemecko tretie na MS. Sú oba tímy silnejšie ako pred dvoma rokmi?
Lahm: "Áno, ale to je môj názor. Musíme sa ďalej rozvíjať s oboma tímami. Či už to bude dosť pre tituly, uvidíme."

bild.de: Po desiatich presvedčivých víťazstvo v kvalifikácii, sú očakávania fanúšikov obrovské. Opäť platí, že len druhé miesto bude pre nich katastrofou ...
Lahm: "Slovo katastrofa je prehnané. Pravdou ale je, že žiadny hráč by s tým nebol príliš spokojný. Máme kvalitu na finále. Nie sme najväčší favorit. To je Španielsko, majster sveta a Európy. Avšak, už sme boli na MS v roku 2010 bližšie k nim ako v roku 2008 v semifinále majstrovstiev Európy. A teraz sme sa opäť priblížili. Rovnako ako Bayern ku Barcelone a Realu, ktorí sú v hlavnom favoritom Ligy majstrov."

bild.de: Bayern a Dortmund na jednej strane súperi o titul a zároveň dominujú v národnom tíme, ako Barcelona a Real v Španielsku?
Lahm: "V najlepších kluboch hrajú väčšinou reprezentanti. Dortmund má dobrý tím, dobrého trénera. Myslím, že od tej doby je všetko v harmónii. Vidím ich ako konkurenciu najhoršie. Pre národný tím ale môže vzniknúť výhoda, pretože mnoho hráčov trénuje a hrá spolu takmer stále, poznajú sa veľmi dobre."

bild.de: Už Marco Reus, ako mladý internacionál sa rozhodol správne - proti Bayernu a pre Dortmund?
Lahm: "Ak sa rozhodnete, musíte si za tým stáť. Tiež som sa rozhodol v určitej dobe, a myslím, že som sa rozhodol správne."

bild.de: Apropo: Ako nájsť názov novej knihy: V porovnaní s Dortmundom majstrom, s Dortmundom ako majster Európy?
Lahm: (úsmev) "To by bolo zbožné želanie."

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist