Open Media Day - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Open Media Day.O dreve, korení a ušatom pohári.


Prišli z Japonska, Fínska, Malty a Brazílie a jedenásť dní pred finále Ligy majstrov si vyžiadali od FC Bayern plných 90 minút plus predĺženie. Dohromady 190 novinárov z 18 krajín prišlo do Allianz arény, aby v rámci Open Media Day (deň otvorených dverí pre médiá) položili svoje otázky. Hlavný tréner Jupp Heynckes, kapitáni Philipp Lahm a Bastian Schweinsteiger, ako aj Thomas Muller a Arjen Robben odpovedali na otázky.
Viac ako hodinu a pol trvalo toto podujatie v tlačovom stredisku Allianz arény. Okolo 30 televíznych kamier, necelý tucet fotografov a veľké množstvo novinárov malo kopu otázok. Kto je favoritom? Aký veľký je tlak na nich? Čo je iné v tejto sezóne, než pred rokom? Portál fcbayern.de zhrnul tie najdôležitejšie odpovede:

Preklad rozhovoru vám prinášame vďaka Sue.

Jupp Heynckes:
Ako veľmi je pre Vás osobne dôležité také finále Ligy majstrov?

"Popieral by som, keby by to nebolo niečo veľmi dôležité. Všetci sa neskutočne tešíme na záverečný zápas, ja osobne tiež. Cítim to a vidím na hráčoch, ako rozprávajú, na ich pohľadoch a na gestách - nálada a atmosféra je taká, že sa všetci zameriavame na posledný zápas. Všetci sme nažhavení na konečný boj."
Bayern a Dortmund sa veľmi dobre poznajú z domácej súťaže. Môže vo finále ešte jedno mužstvo niečím prekvapiť to druhé?
"Obe mužstvá sa navzájom veľmi dobre poznajú, obaja tréneri sú informovaní o súperovi. Neexistujú žiadne tajomstvá, určite nedôjde k nejakým taktickým prekvapeniam. Záverečný zápas bude otvorenou hrou, pri ktorej sú šance skoro rovnomerne rozdelené a boj bude rozhodnutý hráčmi na ihrisku. Každý tréner má svoju vytýčenú trasu - potom je už je len vecou hráčov, ako sa jej budú držať. Doposiaľ to moje mužstvo robilo vynikajúco."
Po prehratom finále v minulom roku, leží teraz na Bayerne väčší tlak ako na Dortmunde?
"Po psychickej stránke sme na tom neuveriteľne dobre. Absolútne nič nás nevykoľají. Máme jednoznačný cieľ: Vyhrať ten ušatý pohár! Nenecháme sa od toho odradiť. Mužstvo je tak zamerané na úspech, tak na úspech naprogramované, že som to ešte nikdy doposiaľ vo svojej hráčskej alebo trénerskej kariére nezažil. Jedno je jasné: Keď sa po minulej sezóne, po takom sklamaní a ešte na vlastnom štadióne, niekto dokáže opätovne pozviechať a vzkriesiť sa a odohrať takú sezónu ako teraz, ten je mimoriadny a vytesaný zo špeciálneho dreva - a takí sú všetci moji hráči."
Kto je favoritom?
"Pre mňa nie sú žiadni favoriti. Dortmund je klub, proti ktorému sa nehrá jednoducho - ale takým klubom sme ja my. To zistil Turín, aj Barcelona, najlepší manšaft sveta a to bude musieť zistiť aj Dortmund. Myslím, že vo Wembley to bude čisto športová záležitosť, kedy sa obe mužstvá predstavia fér a v špičkovej forme a tak uvidíme jeden veľmi zaujímavý zápas. Som silno presvedčený, že ten ušatý pohár do Mníchova privezieme."   

Bastian Schweinsteiger:
Ako sa cítite po oslavách titulu?

"Trocha som sa brzdil a prenechal iniciatívu tým, ktorí vyhrali titul po prvýkrát. Viac-menej som sa všetkému prizeral."
Aký zápas očakávate vo finále?
"Vieme, že sa na nás pozerá, ako na favoritov. Ak človek hrá za Bayern Mníchov, často je považovaný za favorita. Bude to tesný zápas. Dovtedy však budeme veľmi cielene na sebe pracovať a dúfame, že tam vybehneme v tej najlepšej forme."
Ako veľmi sa tešíte na Wembley?
"Ja sa teším obrovsky, že budem hrať na tomto štadióne. Myslím, že je jedným z najkrajších na svete."

Philipp Lahm:
Ako intenzívne myslíte na finále?

"Jasné, že to máme v hlavách! Jasné je aj to, že chceme tento rok Ligu majstrov vyhrať. Oslavy sú už za nami, teraz sa zameriavame na prípravu a na tréningoch budeme tvrdo pracovať. Do finále pôjdeme špičkovo pripravení. A som značne presvedčený, že o necelé dva týždne budeme pohár dvíhať nad hlavy."
Ako vidíte vývoj nemeckého futbalu?
"V ostatných rokoch sme sa veľmi dobre vyvinuli, týka sa to FC Bayernu Mníchov, ale aj národného mužstva a celej nemeckej futbalovej ligy, samozrejme. No spomínaný vývoj nie je po tejto sezóne ešte ukončený. Myslím, že na nás čakajú svetlé roky a každý jeden nasledujúci rok máme možnosť  zapojiť sa do boja o túto medzinárodnú trofej."
Aké skúsenosti máte so štadiónom vo Wembley?
"Hral som tam raz a zvíťazil som - preto je to super štadión!"
Je to pre Vás osobne iné, vybehnúť na trávnik na finále Ligy majstrov, v porovnaní so zápasmi v skupinovej fáze?
"Rozhodne je to iné než zápasy v skupinách. Ide o všetko. Je to finále. Je to hra."

Thomas Müller:
Ako sa Vám páči, že súper sa volá Borussia Dortmund?

"Obsahuje to isté korenie a ja mám rád korenisté! Myslím, že je dobré, že hráme proti Dortmundu. Bude to vysoko výbušné. Môžeme veľa získať, môžeme ale aj veľa stratiť, to platí pre obe strany. Dortmund poznáme zo všetkých mužstiev snáď najlepšie. Na Bayerne je tak či tak väčší tlak. Od môjho prvého zápasu v juniorke Bayernu viem, že som v mužstve, na ktorý je vyvíjaný najväčší tlak. S tým však vieme žiť. S tak zoceleným tímom, ako vystupujeme v ostatných mesiacoch,  je úplne jedno, či je tlak na nás alebo na súperovi."
Čím to je, že Váš tím pôsobí tam pevne a zomknuto?
"Je to tým, že hráči sa v priebehu rokov úspešne ďalej vyvíjali. A preto, lebo prišli veľmi dobrí noví hráči. Možno i preto, že sa v hlavách našich útočníkov niečo otočilo. Práve v dôležitých zápasoch boli hráči ochotní a schopní behať tak, ako to nie je vždy bežné."
Ktoré boli podľa Vás kľúčové momenty tejto sezóny?
"Za najdôležitejšiu považujem fázu začiatkom januára, keď sa začala odvetná časť. Mali sme niekoľko nie jednoduchých zápasov, napr. v Mainzi, kde sme vždy mali problémy, no tento raz sme suverénne vyhrali. Od vtedy sme vedeli, že dokážeme zdolať i ťažké zápasy."

Aké dôležité je pre Vašu kariéru víťazstvo vo finále Ligy majstrov?
"Každý športovec sa usiluje o úspech. Preto je to pre sebavedomie a vlastný pocit dôležité. Pre mňa už je tiež čas, aby som pohár získal. Ak človek trikrát prehrá, získa nálepku "babráka" a to teda nechcem."

Arjen Robben:
Akú skúsenosť máte Vy so štadiónom vo Wembley?

"Hral som tam s FC Chelsea vo finále FA Cup. Je to super štadión, s úžasnou históriou. A tá atmosféra - lepšie to nemôže byť!"
Ako veľmi sa tešíte na finále?
"Je síce krásne hrať finále, no napokon musíme raz vyhrať! Minulý rok to bolo obrovské sklamanie a porážka nebola zaslúžená. Tento raz sme sa opätovne prebojovali a do finále ideme s veľkou dôverou v seba."
Aký zápas očakávate?
"Hra bude veľmi intenzívna. Oba tími sú fyzicky a takticky veľmi silné, oba sú v obrane veľmi dobre organizované a oba sa skrz naskrz dobre poznajú. Rozhodnú maličkosti a forma hráčov, akú budú mať v ten deň."

Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme!


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist