Rozhovor Mandžukič - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Superstrelec  gólov? "Radšej titul s mužstvom".
Po voľnom dni bez tréningu, sa nemohli bavori v stredu dostatočne nabažiť futbalu. Keď už  bol Jupp Heynckes  dávno v kabíne, skoro všetci hráči boli ešte na pľaci. Skupinka okolo brazílskeho tria Luiz Gustavo, Dante a Rafinha žonglovala naraz so štyrmi loptami. Toni Kroos a Xherdan Shaqiri trénovali voľné kopy, Philipp Lahm, Thomas Müller a Pierre-Emil Hojbjerg pálili na bránku zo všetkých strán  - medzi žrďami stál momentálne najlepší strelec gólov: Mario Mandžukič.
Ako jeden z posledných opúšťal najlepší futbalista roka v Chorvátsku tréningovú plochu, aby sa o pol hodinu neskôr stretol s portálom fcbayern.de na rozhovor. Čo si myslí o svojich výkonoch v tohtoročnej sezóne on sám? Aký dôležitý by bol pre neho titul Najlepší strelec? Ako sa pripravuje na nadchádzajúce duely proti Düsseldorfu a FC Arsenal? A čo hovorí na stretnutie s jeho bývalým klubom Wolfsburg v semifinále o nemecký pohár?

Tu je rozhovor s Mariom Mandžukičom:

fcbayern.de: Mario, v tréningu si sa ukázal v dobrom svetle aj na pozícii medzi žrďami. Mal by si začať robiť Manuel Neuer starosti?
Mandžukič: "Jednoducho mi robí radosť postaviť sa občas do brány. A človek nikdy nevie, čo všetko sa môže v zápase prihodiť. Ak by bol náhodou niekedy nedostatok brankárov,  som na každý pád  pripravený."

fcbayern.de: Tvojim hlavným futbalovým povolaním je ale miesto útočníka.  Je pravdivá historka, že si ako dieťa videl v TSF Ditzingen hrať Frediho Bobiča a Seana Dundeeho?
Mandžukič: "To je pravda. Môj otec tam s nimi hrával, než sa tí dvaja stali hviezdami. Veľmi dobre si na to spomínam, pretože som bol vždy pri tom, keď môj otec bol na ihrisku."

fcbayern.de: Nie si občas sám prekvapený, ako si sa okamžite v FC Bayern presadil?
Mandžukič: "Zo seba nie som prekvapený. No viem, že som asi prekvapil tých, ktorí boli spočiatku trocha  skeptickí. Teším ma, že som ich názor dokázal zmeniť."

fcbayern.de: Zdá sa, že ťa nič nevie vyviesť z rovnováhy. Žiadna skepsa, žiaden konkurenčný boj, žiadne zvesti  o prestupoch...
Mandžukič: "To je môj štýl. Som uvoľnený, sústredím sa na svoju prácu a nenechávam sa ničím negatívne ovplyvňovať.  Verím sám sebe, čo však neznamená, že sa považujem za najlepšieho. Jednoducho viem, že môžem dokázať všetko, čo si zaumienim. A to ma robí úplne pokojným."

fcbayern.de:  V Bundeslige si doteraz 15-krát skóroval a mohol by si tak, už v prvom roku tvojho pôsobenia v Bayerne, získať titul najlepšieho strelca. Aké je to pre teba dôležité?
Mandžukič: "Ak to na konci tak dopadne, budem sa prirodzene veľmi tešiť. No vôbec na to nemyslím. Sústredím sa na moju úlohou, ktorou je bojovať na trávniku za mužstvo. Titulu strelca sa rád vzdám, radšej chcem vyhrať titul majstra s našim "manšaftom"."  

fcbayern.de: Spomínaš "boj a bojovať za mužstvo" - ako sa potom cítiš, keď musíš ako útočník ísť občas do súboja na telo.
Mandžukič: "Pre mňa je futbalový štadión ako moderná aréna gladiátorov. Keď vyjdem na trávnik, chcem bojovať, zvádzať duely a napokon, prirodzene, vyhrať."

fcbayern.de:
Keď si v lete prišiel do Mníchova, vyhlásil si, že sa tu môžeš  ešte zlepšiť. Podarilo sa to?
Mandžukič: " Myslím, že hej. Najviac som sa priučil taktike, takticky zlepšil. Povedal mi to aj tréner. Ale môj postoj k tomu je taký: Človek nesmie byť nikdy spokojný, človek sa môže vždy a stále zlepšovať."

fcbayern.de: V sobotu bude vašim súperom Düsseldorf. Aký zápas očakávaš?
Mandžukič: "Pred Düsseldorfom máme rešpekt. Potrebujú body a proti  Bayernu vydá každé družstvo všetky svoje sily. Na to sme pripravení. Hráme doma a chceme našu víťaznú sériu predĺžiť, ak to bude možné, najradšej znova bez inkasovaného gólu. Toto stretnutie je samozrejme dôležité i so zreteľom na budúcu stredu."  

fcbayern.de: V stredu príde do Allianz arény FC Arsenal. Vaša východzia pozícia, po výhre 3:1 u súpera, je veľmi príjemná a pohodlná. Ako pôjdete do odvety?
Mandžukič: "Viacerí si myslia, že už sme v ďalšom kole. Ale vo futbale sa môže stať čokoľvek. Keď  budeme hrať ako v Londýne, nemusíme si robiť žiadne starosti. No ak hneď inkasujeme gól, mohlo by to byť nebezpečné."

fcbayern.de: V Londýne si strelil prvýkrát gól v Lige majstrov vo svojej kariére. Čím bol tento zásah pre teba výnimočný?
Mandžukič: "Prirodzene mám z toho gólu veľkú radosť, i keď to bol kuriózny zásah. Neskôr sa písalo, že mi práve tento gól z Ligy majstrov ešte chýbal. Z toho som si však nikdy pred tým ťažkú hlavu nerobil. Pre mňa je vždy najdôležitejšie to, že vyhráme."

fcbayern.de: V semifinále o nemecký pohár sa opäť stretneš s tvojim bývalým klubom - Wolfsburgom. Potešilo ťa také vylosovanie?
Mandžukič: " Nemôžem povedať, že potešilo. Takéto "spárovanie"  som si želal do finále. Teraz bude pre Wolfsburg veľmi ťažké, dostať sa do záverečného duelu. Lebo my tam bezpodmienečne chceme byť."  

fcbayern.de: Spojil si sa s niekým z Wolfsburgu po vylosovaní?
Mandžukič: " S bývalými spoluhráčmi som pravidelne v kontakte.  Po vylosovaní sme si vymenil i SMS-ky. No, oni nie sú až tak šťastní zo žrebu FC Bayern :)


Hovorí sa, že keď robia dvaja to isté, nikdy to nie je to isté.
V tomto prípade však až na slovosled takmer bolo :)
O čom hovorím?
Stala sa nám totižto taká kuriózna situácia, keď tento rozhovor
nezávisle na sebe prekladali aj Sue aj Ondro.
Pokúsim sa nájsť spôsob ako takejto situácii v budúcnosti predísť.
Dnes to napravím aspoň tak, že ze preklad pochválim
a poďakujem obom...
Maťaš


Zo stránky fcbayern.de preložili aj Sue aj Ondro.
Ďakujeme!

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist