Rozhovor s kapitánom - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2013/2014


Rozhovor s kapitánom:

Lahm: "V mužstve je toho ešte omnoho viac!"15/07/2013

Philipp Lahm je žiadaný muž - samozrejme na Gardasee. Keď sa s ním portál fcbayern.de stretol na záver osemdňového letného tréningového tábora na terase hotela tímu, bol obliehaný niekoľkými fanúšikmi, ktorí stáli neďaleko, mimo areálu. "Philiiiiiiiiipp," volali zborovo. Lahm sa zasmial, krátko im zamával - mládež zapišťala a s veľkou hrdosťou sa vybrala ďalej.
Aj toto patrí k futbalovému životu. Ako aj tréningový tábor, minimálne dvakrát do roka, počas ktorého sa, za tých niekoľko dní za sebou, hráči poriadne zapotia. Bavoráci ho absolvovali už štvrtý raz za sebou v Trentine. Lahm vyvodil veľmi pozitívny záver: " Prežili sme super týždeň!". Kapitán sa nepozrel iba dozadu, ale i vpred - okrem iného i na nadchádzajúcu sezónu, na voľbu najlepšieho futbalistu sveta a na Majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii.

Preklad vám prinášame vďaka Sue.

Rozhovor s Philippom Lahmom:

fcbayern.de:
Philipp, naskytla sa ti, pri tom množstve tréningu, možnosť vyjsť si z hotela?
Philipp Lahm: "Možnosť máte vždy, no ja nemávam počas tréningových táborov veľkú chuť niečo podnikať. Som na to väčšinou príliš unavený. Raz som bol s Thomasom Müllerom na golfe. Bolo to uvoľňujúce. Je pri tom však jeden problém: Thomas rozpráva na golfovom ihrisku presne tak strašne veľa, ako aj inokedy." (Smiech)

fcbayern.de: Osem dní na Gardasee máte za sebou. Aký záver vyvodí z toho kapitán mužstva?
Philipp Lahm: "Bolo to perfektné, všetci sme sa spolu zoznámili a spoznali: trénera, on svoj nový tím. Strávili sme tu jeden super týždeň. Prirodzene sa to musí ešte všetko navzájom zohrať - predovšetkým na trávniku."

fcbayern.de: Čo konkrétne?
Philipp Lahm: "Pep Guardiola má svoje vlastné predstavy a nápady. Očakáva od nás trocha iné veci - napríklad pri pohybe, prechodoch a pozičnej hre. V najbližších týždňoch musíme pracovať na zlepšení komunikácie, o dohováraní sa. Samozrejme ide o maličkosti. Predsa nevymyslíme futbal odznova."

fcbayern.de: Ako prebieha komunikácia medzi trénerom a kapitánom?
Philipp Lahm: "Napol nemecky, napol anglicky. Najmä ak treba riešiť niečo veľmi rýchlo, prechádzame automaticky do angličtiny. Sme na rovnakej vlnovej dĺžke, je to veľmi zábavné."

fcbayern.de: Aký dojem urobili na teba tento týždeň tvoji spoluhráči?
Philipp Lahm: "Každý bol veľmi pozorný. Každý sa totiž musí pred novým trénerom znova obhájiť. Nikto sa nemusí obávať, že teraz, po zisku treblu, poľavíme. Práve naopak! V mužstve je toho ešte oveľa viac!"

fcbayern.de: To znamená?
Philipp Lahm: "Znova sú pred nami dobré možnosti, získať titul. Horší určite nebudeme. Kvalita v Lige majstrov je však extrémne vysoká. A my sme teraz tá "lovná zver", každý bude chcieť odstaviť obhajcu titulu. Bude to napínavé!"

fcbayern.de: Nápadné je i to, že tréner už na začiatku samotnej prípravy, necháva hráčov trénovať s loptou. To sa Vám, ako hráčom, veľmi páči, či nie?
Philipp Lahm: "Napriek tomu, je to veľmi namáhavé. Moderný futbal sa už stále viac odkláňa od vytrvalostných behov. Výdrž a vytrvalosť si hráč vytvorí spôsobom a formou hry, v ktorej robí viac drobných pohybov a výbehov, teda nástupov, počas dlhšieho časového obdobia. Po krátkom vydýchaní, oddychu - okamžite sa to znova opakuje, hneď ide ďalej. Presne tak, ako sa to odohráva i v zápase. To, čo my robíme, je moderné a tak je treba nás i trénovať. Za Juppa Heynckesa to bolo presne tak isto."

fcbayern.de: Dante, Luiz Gustavo a Javi Martínez sú na dovolenke. Schweinsteiger, Götze a Badstuber chýbali kvôli zraneniam. Problém?
Philipp Lahm: "Želal som si, samozrejme, aby všetci šiesti mohli byť s nami. No v lete je to v FC Bayern úplne normálne, že chýbajú reprezentanti. Tento rok, v porovnaní s ostatnými rokmi, sú dokonca viacerí tu. Tí, čo prídu neskôr, to veru nebudú mať ľahké, najmä dostať sa do rytmu. No všetci do jedného majú vynikajúcu kvalitu. Preto to bude viditeľne jednoduchšie."

fcbayern.de: Mario Götze však ešte nemohol trénovať s tímom. Bolo jeho rozhodnutie o prestupe do FC Bayern správne?
Philipp Lahm: "Áno! Ak je niekto taký prvotriedny hráč, patrí do najlepšieho klubu Nemecka. A to je práve FC Bayern! Jeho prestup bol úplne logickým krokom. Keď má niekto šancu dostať sa do Bayernu, tak musí túto šancu - najmä keď sa jedná o mladého hráča - plne využiť, aby sa mohol vyvíjať ďalej."

fcbayern.de: Štyria hráči Bayernu boli od UEFA nominovaní do užšieho výberu v súťaži o najlepšieho hráča Európy za ostatný rok. Ty však v prvej desiatke chýbaš. Chýba ti tak trocha, ako defenzívnemu hráčovi, v očiach verejnosti, isté uznanie?
Philipp Lahm: "Predovšetkým sa veľmi teším a mám radosť za Bastiana, Francka, Arjena a Thomasa. No všeobecne je známe, že defenzívni hráči, pri podobných oceneniach to majú oveľa ťažšie. Mňa to však vôbec nehnevá. Mne ide vo futbale o iné veci - o titul. A v tom som bol, pri pár tituloch, úspešný."

fcbayern.de: Bolo by to pri najmenej logické, aby sa tento rok stal futbalistom roka hráč Bayernu, nie?
Philipp Lahm: "Bolo by to po tejto šialenej sezóne načase. No o tom nerozhodujem iba ja, ale veľa kapitánov, trénerov a novinárov, z celého sveta."

fcbayern.de: Ako jediný brankár sa dokázal prebojovať  na zoznam 26 nominovaných hráčov Manuel Neuer.
Philip Lahm: "Môj názor:  Manu je najlepší brankár na svete. A to má len 27 rokov. Má ešte mnoho, mnoho úžasných rokov pred sebou."

fcbayern.de: Prichádza sezóna, na konci ktorej budú Majstrovstvá sveta. Malý pohľad dopredu: Čo očakávaš ty od tohto turnaja?
Philipp Lahm: "Mužstvá z Južnej Ameriky budú mať výhodu, čo sa týka klimatických podmienok. Brazília je jedným zo super favoritov. No i my opätovne zasiahneme. Pohár z Majstrovstiev sveta je síce o niečo menší, než pohár Ligy majstrov, no páči sa mi, prinajmenšom, rovnako dobre." (Smiech)

fcbayern.de:
Sú pre teba, Majstrovstvá sveta 2018 v Rusku tiež ešte cieľom?
Philipp Lahm: "Jasné! S mojimi 30 rokmi som momentálne v najlepšom futbalovom veku, cítim sa úplne fit a skoro nikdy nebývam zranený. Pfuj, pfuj, pfuj... musím sa popľuť! No za štyri roky sa môže udiať čokoľvek. Nechajme sa prekvapiť!"

fcbayern.de: Dúfajme, že si budeš ešte veľmi, veľmi dlho viazať šnúrky na kopačkách za FC Bayern. Ale, si ty ten typ, ktorý by sa i po ukončení svojej kariéry, vedel zaoberať futbalom?
Philipp Lahm: "No, nie veľmi konkrétne. Jedno je však isté, že určite nejakým spôsobom ostanem futbalu verný. Pretože tento šport milujem."

Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme!
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist