Rozhovor Rummenigge - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Exkluzívny rozhovor:


Rummenigge: "Historická šanca"V "zlatých" 70-tych rokoch bol pri tom ako hráč, v roku 2001 ako viceprezident a teraz ako predseda predstavenstva - Karl-Heinz Rummenigge prežil tie najväčšie momenty klubu FC Bayern v jeho absolútnej blízkosti.
Tri dni po úspešnom víťazstve vo finále Ligy majstrov vo Wembley, obzrel sa tento 57-ročný chlapík v rozhovore s portálom fcbayern.de späť na najčerstvejší triumf v kráľovskej triede, hodil však i pohľad dopredu na historickú šancu, ktorá sa ponúka najbližšiu sobotu mužstvu vo finále o pohár DFB v Berlíne. Rummenigge porozprával i o ekonomickom pozadí tejto rekordnej sezóny a zdôveril sa o prebiehajúcich rozhovoroch o zmluvách, o.i. i s Franckom Ribérym.

Preklad vám prinášame vďaka Sue.

Rozhovor s Karlom-Heinzom Rummeniggem:

fcbayern.de:
Pán Rummenigge, objavili ste na záverečnej párty po skončení Ligy majstrov v Londýne novú hviezdu večierka, najväčšieho zabávača?
Rummenigge: "Najviac sa bezpochyby prejavoval Bastian Schweinsteiger, prevzal tak trocha hlavnú rolu. Ale celý manšaft sa výborne bavil a dokázal, že nie len na ihrisku, ale i mimo neho sú hráči schopní mimoriadnych činov. Na oslave sa predstavili ako veľmi sympatickí a ľudskí a opäť ukázali svoj mimoriadny charakter: bez arogancie, bez preháňania, s veľkým kusom pokory."

fcbayern.de: Heslo: Bastian Schweinsteiger. Ako veľmi Vás teší skutočnosť, že obaja Vaši odchovanci, Lahm a Schweinsteiger, siahli na tento vytúžený obrovský medzinárodný titul?
Rummenigge: "Jednoducho si to zaslúžili. Päť rokov veľmi tvrdo pracovali na dosiahnutí tohto úspechu. Párkrát už boli tesne pri tom, špeciálne minulý rok. Teraz túto mimoriadnu sezónu korunovali víťazstvom v Lige majstrov, na to môžu byť veľmi hrdí - i keď ešte chvíľu potrvá, kým si plne uvedomia, aký úžasný výkon to bol."

fcbayern.de: To platí istotne i pre trénera Juppa Heynckesa, však?
Rummenigge: "Tento triumf je veľmi dôležitý i pre Juppa Heynckesa. Dobre si pamätám, ako tu pre rokom po porážke s Chelsea sedel a všetci sme boli z toho totálne zdrvení. Práve preto ma mimoriadne teší, že na záver svojej kariéry dosiahol tento veľký úspech s FC Bayernom. Pre toto celú sezónu pracoval veľmi tvrdo a sústredene - pohár je zaslúženou odmenou."

fcbayern.de:
Na bankete ste vraveli o "športovom comebacku 2013". Ako sa to po porážke v minulom roku vôbec podarilo?
Rummenigge: "Sú len dve možnosti: Buď človek následkom šoku úplne ustrnie, či skamenie a potom nedokáže odohrať dobrú sezónu. Alebo odcestuje na dovolenku a keď sa vráti tak povie: Tak a teraz to príde! Presne to spravil tréner a celé mužstvo. Zrodil sa tak tento mimoriadny charakter, o ktorom sa myslelo, že už v dnešnom futbalovom svete vôbec neexistuje. Ten tímový duch, keď na ihrisku jeden "maká" aj pre ostatných. Triumf vo Wemley bol vytúženou reakciou na 19. máj 2012. Tento dátum je od minulej soboty spracovaný a môžeme ho zaarchivovať."

fcbayern.de: V "zlatých" sedemdesiatych rokoch minulého storočia ste boli pri tom, zažili ste i rok 2001 a teraz víťazstvo v LM vo Wembley. Vidíte súvislosti medzi jednotlivými úspešnými tímami?
Rummenigge: "Myslím, že tieto tri mužstvá sa nedá porovnávať. Podľa môjho názoru, nikdy predtým nebolo ťažšie stať sa víťazom Ligy majstrov, ako v roku 2013. Vo štvrťfinále sme vyradili Juventus Turín, talianskeho majstra, ktorý znova aj tento rok vyhral Scudetto s obrovským bodovým predstihom. V semifinále sme porazili FC Barcelonu, najlepšie mužstvo na svete, výsledkami 4:0 a 3:0. V záverečnom zápase sme sa taktiež zaslúžene presadili proti veľkému nemeckému súperovi z Dortmundu. Ďalej už nie je kam."

fcbayern.de: Veríte tomuto manšaftu, že si dokáže preraziť cestu k "zlatej" ére ako v rokoch sedemdesiatych?
Rummenigge: "Myslím, že taká dominantnosť ako v minulosti, nie je v súčasnosti možná. O úspechu na vrchole rozhodujú nejaké dve-tri percentá. Doposiaľ sa ešte žiadnemu mužstvu nepodarilo obhájiť titul v Lige majstrov, ani FC Barcelona. Napriek tomu sa o to budúci rok pokúsime."

fcbayern.de: "Dnes je znova dobrý deň...." tento nápis vytvorili fanúšikovia vo Wembley pri príchode mužstva. Ako sa Vám páčila choreografia, ktorá pripomínala tú z roku 2001?
Rummenigge: " Ten obraz z 2001 visí stále v Uliho kancelárii. I teraz to bola nádherná choreografia. Všetkým sa nám veľmi páčila. Musím to však trocha odľahčiť: Pyrotechniku by som si bol radšej odpustil."

fcbayern.de: Najbližšiu sobotu sa bude môcť mužstvo zapísať do historických kníh víťazstvom vo finále o DFB pohár ako prvý nemecký manšaft, ktorý získal "treble". Aký zápas proti VfB Stuttgart očakávate?
Rummenigge: "Do historických análov sa zapísali už minulú sobotu. Teraz sa môžu stať nesmrteľnými. Dokonca ani to bavorské mužstvo, opradené gloriolou slávy, z generácie Beckenbauera, Müllera, Maiera v rokoch 70-tych, nedokázalo všetko zozbierať. Nesmieme však teraz urobiť tú chybu, ktorú troška verejnosť robí: myslieť si, že teraz príde tá údajne ľahšia časť, že môžeme VfB veľmi ľahko nabiť. To sa však nestane! My sa budeme sústrediť na 100%, musíme sa postaviť zoči-voči súperovi veľmi seriózne a s rešpektom. VfB vôbec nemalo dobrú ligovú sezónu. Víťazstvom nad šampiónom Ligy majstrov by mohli svoju ostatnú zlú sezónu vyvrátiť a vytiahnuť sa. A s touto motiváciou pôjdu stuttgartčania na trávnik."

fcbayern.de: Myslíte si, že po triumfe v LM sa dokáže ešte mužstvo sústrediť a dokonale zaostriť svoj pohľad na ten jeden deň?
Rummenigge: "Do Berlína pocestujeme s veľkou pýchou a hrdosťou. Máme možnosť dokázať niečo historické, niečo doposiaľ nedosiahnuté. Som presvedčený, že naše mužstvo pôjde do zápasu presne tak, ako to robilo v ostatných mesiacoch. V pondelok na poludnie som bol v tréningovom centre a Bastian Schweinsteiger už opäť ležal na masážnom lehátku, nakoľko si bol pred tým zabehať - v deň voľna! Preto vôbec nemám obavy, že by náš manšaft v Berlíne stváral hlúposti. Určite sa pokúsia, získať "treble".

fcbayern.de:
Po športovej stránke je to už teraz sezóna rekordov, "lunapark" FC Bayern sa teší z nových trofejí. Ako sa odráža tento úspech na ekonomike klubu?
Rummenigge: "Aj po hospodárskej stránke, čo sa týka obratu, zažívame rekordnú sezónu. Prvý krát prekročíme hranicu 400 miliónov Euro. To sa ešte v histórii žiadneho nemeckého klubu nestalo. Vietor športového úspechu nám duje do chrbta a tým sme i mimo ihriska pokorili všetky rekordy. Klub je do budúcnosti absolútne najlepšie vyzbrojený."

fcbayern.de: Apropos budúcnosť: Zmluvy s Anatolijom Tymoščukom, Claudiom Pizzarom a Danielom van Buytenom končia. Vedú sa rozhovory s týmito troma hráčmi?
Rummenigge: "Tymo oznámil, že nás chce opustiť. Kam pôjde, to vysvetlí sám po pohárovom finále. S Danielom a Claudiom sme sa dohodli, že rozhovory začneme po pohárovom zápase."

fcbayern.de: Franck Ribéry vyhlásil, že si vie predstaviť predčasné predĺženie zmluvy.
Rummenigge: "Franck nám oznámil, že by rád zmluvu predĺžil a a premýšľa, že by svoju kariéru nechal doznieť práve v FC Bayern. Vždy som vravel: Dvere sú otvorené, on nimi musí len prejsť. Je tu už šesť rokov, to je dôkaz, ako dobre sa tu cíti. Máme spolu dobré vzťahy a my vieme, aké kvality má on. Nie sú žiadne prekážky proti predĺženiu."

fcbayern.de: Po pohárovom zápase sa mužstvo rozlúči a odoberie na dovolenky. Budete mať aj Vy niekedy možnosť vypnúť?
Rummenigge: "No v to dúfam! Niekedy budem aj ja potrebovať dovolenku. Pretože to bola pre všetkých v klube napínavá sezóna. Ale keď sezóna dopadne tak ako táto, neexistuje nič na svete krajšie. Vtedy aj stres prijmete v pohode."

Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme!


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist