30.narodeniny Philippa Lahma - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2013/2014


Lahm má 30  - "tiger" Gerland gratuluje.11/11/2013

Preklad vám prinášame vďaka Sue.


Majstrovský titul, Pohár DFB , "ušatý" pohár - všetky držal v rukách: Philipp Lahm je kapitánom FC Bayern, kapitánom národného nemeckého mužstva, jeden z najúspešnejších futbalistov sveta. V pondelok oslávil svoje tridsiate narodeniny.

Viac ako polovicu svojho života strávil tento rodený Mníchovčan v FC Bayern. Ako jedenásťročný prišiel v roku 1995 do juniorky majstra, kde v rokoch 2001 a 2002 siahol ziskom titulov juniorskej ligy za A tím, na prvý vrchol svojej kariéry - to bol začiatok jeho zbierania ďalších trofejí. Po dvoch rokoch v tíme FCB regionálnej ligy a po ďalších dvoch rokoch hosťovania a zbierania skúseností vo VfB Stuttgart (2003 - 05), to naplno naštartoval a rozbehol v FC Bayern.

Medzitým už Lahm absolvoval v drese FCB 244 ligových zápasov, 83 zápasov v európskej súťaži a 38 v nemeckom pohári. Od januára 2011 nosí kapitánsku pásku. Už štyrikrát bol, tento 103-násobný reprezentant Nemecka aj majstrom Bundesligy a víťazom DFB pohára a získal aj dva razy UEFA a DFL-supercup trofej. Korunoval to celé toto leto, výhrou Ligy majstrov a ziskom treblu.

K narodeninám mu na stránke portálu fcbayern.de gratuloval i jeho dlhoročný súpútnik a podporovateľ: Hermann Gerland, ktorý mal Lahma v rokoch 2001 - 03 v FCB II a od roku 2009, ako asistent trénera i má pod svojimi krídlami.

Blahoželanie Hermanna Gerlanda:

Milý Philipp,

Veľmi dobre si ešte pamätám, keď som ťa ako 17-ročného, videl prvý krát hrať. Bolo to v A tíme juniorov,  vo finále o majstra v Leverkusene v lete 2001 - ani nie dva mesiace po tom, si v Burghausene, absolvoval u mňa prvý zápas s amatérmi. Vždy si super trénoval, super hral. Myslím, že počas tých dvoch rokov, čo si u mňa hral, som ti mohol len jediný raz povedať: "Ak chceš byť rozkročený, musíš mať vždy loptu." Inak:  Nikdy si žiadneho stredového hráča nedostal do rozpakov nejakou zlou prihrávkou. Vždy si mal prehľad. Do súbojov s protihráčom si išiel vždy čisto. Dokonca i tvoje hlavičkové súboje boli výborné! Pamätám si ešte: Raz, proti "Kickers zo Stuttgartu", keď si sa dostal do ich krytia, nasadili títo svojho ľavého obrancu, na nášho pravého - neuveriteľné!

Veľmi som si užíval a vychutnával možnosť, byť tvojim trénerom a vidieť ťa hrať. No bolo mi jasné: pre teba by bolo veľkou katastrofou, ak by si musel ešte ďalší rok hrať u mňa, v regionálnej lige - i keď som vedel, že pre mňa už nebudú tréningy také pekné. V predposlednom zápase ligy v roku 2002/03, sme hrali zápas v Mníchove a oslovil som Felixa Magatha: " Mám jedného pre teba," povedal som, "vyzerá na 15, ale hrá ako tridsaťročný." To, ako sa vyvíjala tvoja učebnicová kariéra ďalej, je už známe.

Bolo by to bývalo veľké prekvapenie pre mňa, keby si nebol urobil takú veľkú kariéru. Dostal si od Pána Boha obrovský talent, ruka v ruke s veľkou ochotou a nasadením pracovať. Už vtedy sa ti nedalo vlastne nič vytknúť. Bežecky výborný!  Herne úžasný! Variabilne použiteľný! Bezchybný! Aj mimo ihriska si nikdy nešliapol vedľa. Nemal si v hlave žiadne nezmysly! Dnes si vychutnávam a teším sa z toho, že i ďalší tréneri - je jedno, či Louis van Gaal, Jupp Heynckes, alebo teraz Pep Guardiola - vidia v tebe presne to isté, čo som videl vtedy ja.

Vždy znova a znova obdivujem, ako si schopný z 55 zápasov, tých 50 odohrať na najvyššej úrovni.  Dokonca i  tých ostávajúcich päť zápasov, odohráš poctivo a riadne.  A to robíš už desať rokov - fantastický výkon!
Triumf "treblu" pred pár mesiacmi, ma práve pre hráčov ako si ty, ktorí už desaťročie podávajú také skvelé výkony v FC Bayern, veľmi potešil. Zisk majstrovského titulu s počtom 90 bodov, zisk nemeckého pohára a pohára Ligy majstrov, víťazstvo 7:0, nad dovtedy najlepším manšaftom sveta,  porážka Juventusu Turín s výsledkom 4:0 - to bol jeden z najúžasnejších výkonov, s najúžasnejším kapitánom!

S klubom si vyhral skoro všetko, čo sa vyhrať dalo. Teraz by bolo krásne, keby si ešte jeden, alebo i ďalšie tituly, získal s národným mužstvom. To ti prajem k tvojim 30 narodeninám! I to, aby si tu ďalších päť až šesť rokov, bol pre FCB! Aj ako tridsiatnik, ešte zďaleka nehráš, ako 40 ročný!
Tebe a tvojej rodine, všetko, všetko najlepšie, drahý Philipp!

Tvoj Hermann

Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme!

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist