Rozhovor Badstuber - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2013/2014


Badstuber: "Konečne sa znova poriadne spotiť!"
12/12/2013

Holger Badstuber sa vracia. Od piatka sa bude rehabilitačný plán tohto vnútorného obrancu FC Bayern odohrávať na Säbenerskej ulici.  V ostatných mesiacoch pracoval na sebe v rehabilitačnom centre Klausa Edera v Donaustaufe. Je to teda ďalší krok Badstubera na jeho dlhej ceste späť.

Skoro presne pred rokom, 1.decembra 2012, si prvýkrát bundesligový obranca pretrhol krížové väzivo v kolene a to v zápase proti Borussii Dortmund. O päť mesiacov neskôr, v máji, si rovnaké zranenie privodil znova. Celkovo štyrmi operáciami musel prejsť tento, medzičasom 24 - ročný futbalista za ostatný rok, naposledy v septembri, keď mu vyoperovali kus  patelárnej šľahy z ľavého kolena a vložili mu ju do kolena pravého, čím nahradili časť krížového väziva.

Dlhý čas trápenia však na Badstuberovi nie je vôbec vidieť. Barle odložil dávno do kúta, na rozhovor s portálom fcbayern.de  sa dostavil v pohode a uvoľnený a otvorene porozprával o minulých mesiacoch. Nemecký obranca národného tímu nad svojim zranením zvíťazil.

Preklad vám prinášame vďaka Sue.

Rozhovor s Holgerom Badstuberom:

fcbayern.de:
Holger, ako sa ti vodí?
Badstuber: "Cítim sa veľmi dobre. Rehabilitácia prebieha zatiaľ super, očividne dosahujem úspechy. Som spokojný, no viem, že predo mnou je ešte veľa tvrdej práce."

fcbayern.de: Všetko teda beží podľa plánu?
Badstuber: "Dá sa to tak povedať. V porovnaní s obdobím po prvom zranení väziva, cítim sa oveľa lepšie. Som však aj o väčší krok vpredu, než vtedy o takomto čase. Konečne môžem zvyšovať množstvo a intenzitu môjho tréningového zaťaženia. Robí mi to veľmi dobre a je to zábavné, konečne sa môcť poriadne zapotiť."

fcbayern.de: Dlhé týždne si na sebe pracoval na rehaklinike v Donaustaufe. Je to príjemnejšie, môcť sa znova vrátiť do centra FC Bayernu, na Säbenerskú ulicu?
Badstuber: "Chýbal mi kontakt s mužstvom. No ja som sa vedome a cielene rozhodol začať s rehabilitáciou niekde inde, mimo športového centra. Chcel som, v porovnaní s prvým zranením, urobiť niečo inak, mať iný denný režim, aby som sa mohol plne sústrediť na moju rehabilitáciu."

fcbayern.de: Sám si však v Donaustaufe nebol. Stretol si tam predsa Mario Gomeza, Samiho Khediru, či Hamita Altintopa.
Badstuber: "To bolo veľmi dobré. Veľa sme sa spolu bavili o starých časoch a navzájom sme si dosť pomáhali. Myslím, že sme všetci do jedného z tejto zvláštnej konštelácie profitovali. A teraz už viem absolútne všetko o zraneniach kolena!" (smiech)

fcbayern.de: Takmer presne pred rokom si si prvý raz pretrhol väzivá v kolene. Ako veľmi sa ešte zaoberáš tým dňom?
Badstuber: "Prirodzene, že na tie dni, práve v tomto období, myslím. Čo sa takmer pred rokom stalo. No veľmi sa s tým nepriem, nebojujem s tým. Predchádzajúci rok bol pre mňa skutočne veľmi poučný.  Bolo v ňom veľa vzostupov, i pádov. Špeciálne to druhé zranenie, druhýkrát pretrhnuté kolenné väzivo, bolo pre mňa veľmi trpkou skúsenosťou. Ale myslím si, že ako človek som v tom období dosť vyzrel. Získal som veľmi veľa nových skúseností, i pohľad na život, aj na život mimo futbalu. Teraz stojím pred novým začiatkom a som celkom presvedčený, že sa vrátim na pľac."

fcbayern.de: Bol ten šok, ktorý prišiel po obnovenom zranení v máji, väčší než prvý raz?
Badstuber: "Tak určite to nie je zrovna ten deň, na ktorý si rád a opakovane spomínam. Niečo také sa stáva len vo výnimočných prípadoch a ja som, žiaľ, bol práve ten prípad. No idem stále ďalej! Mám teraz úplne nové väzivo a cítim sa s ním veľmi dobre!"

fcbayern.de: Objavili sa niekedy u teba pochybnosti o tom, že budeš ešte niekedy môcť robiť vrcholový šport?
Badstuber: "Nie, vôbec som nepochyboval. Dokonca si ani nespomínam, že by som vôbec mal nejakú depku, či ťažkú hlavu. Po druhom zranení som si povedal: Okay, tak teraz sa ti všetko vlastne len o niečo posunulo! Vždy som bol skalopevne presvedčený, že sa vrátim späť do pôvodnej kondície a sily. To mi neustále opakovali aj moji lekári. Preto som nikdy ani na chvíľu nezapochyboval o svojom absolútnom uzdravení."

fcbayern.de: Po druhom zranení si okamžite odcestoval do USA za doktorom Steadmanom. Ako na teba pôsobilo to priestorové odlúčenie od manšaftu v čase treblu?
Badstuber: " Vtedy to bolo úplne správne rozhodnutie. Mužstvo sa práve pripravovalo na finále v Londýne, nálada v celom klube bola priam euforická - no a ja som nemohol byť pri tom! Preto mi to odlúčenie tisícok kilometrov urobilo dobre. Mohol som sa plne sústrediť sám na seba."

fcbayern.de: Čím si sa vedel odreagovať  počas tvojej nútenej prestávky?
Badstuber: "Veľa som čítal knihy, zaoberal som sa hudbou a robil som veci, na ktoré nikdy neostáva čas, v bežnom dni profesionálneho futbalistu. No futbal bol vždy som mnou, všade bol prítomný. Sledoval som všetky zápasy nášho mužstva, odhliadnuc od toho kde som práve bol. Finále Ligy majstrov a finále o pohár DFB o týždeň neskôr v Berlíne, som napríklad pozeral na živo v televízore v USA. Fandil som a skandoval a potom som sa spolu s chlapcami veľmi tešil."

fcbayern.de: Spoluhráči ukazovali do televíznych kamier po obidvoch víťazstvách tvoj dres. Čo sa v tebe vtedy odohrávalo?
Badstuber: "O tom som sa dozvedel troška neskôr z internetu, nakoľko americká stanica, ktorá prenos vysielala, ho hneď po záverečnom hvizde ukončila. Ale i potom som sa obrovsky tešil, že manšaft na mňa myslí. Toto gesto ma veľmi dojalo. Nikdy vo svojom živote na to nezabudnem."

fcbayern.de: Od leta t.r. je šéftrénerom Pep Guardiola. Ste v kontakte?
Badstuber: "Neustále spolu komunikujeme. Má najčerstvejšie správy o mojom stave, i čo robím. Myslím, že Pep je veľkou výhrou pre Bayern. Je to veľmi starostlivý a poctivý "makač", ktorý chce mužstvo vylepšiť a vypracovať. Myslím, že môžeme jeho spôsobom hry, jeho ponímaním futbalu, urobiť ďalší veľký krok vpred."

fcbayern.de: Budúce leto sú na programe Majstrovstvá sveta. Myslíš na ne, máš ich niekde v hlave uložené?
Badstuber: "Podľa môjho názoru, je pre mňa lepšie, keď momentálne nebudem na MS myslieť. Hľadím na to, aby som bol 100% v poriadku, zdravý a fit. To je pre mňa priorita."

fcbayern.de: Čo si želáš do nového roka?
Badstuber: Vyzdravieť a ostať zdravý, aby som mohol opäť hrávať futbal. Nič viac si neželám!"

Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme! 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist