Rozhovor Martínez a Busquets - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Martínez a Busquets.

2 španielski majstri sveta v dvojrozhovore.
Sú majstrami sveta a Európy. Sú rovnako starí, hrajú na rovnakej pozícii a predovšetkým, sú veľmi dobrými priateľmi. Reč je o profíkovi z Bayernu - Javim Martínezovi a o jeho náprotivku z FC Barcelona, Sergiovi Busquetsovi.

V utorok večer narazia, títo dvaja 24-roční defenzívni stredopoliari na seba v úvodnom zápase semifinále Ligy majstrov.

Pred duelom v Allianz aréne sa portál fcbayern.de rozprával s oboma Španielmi o ich vzájomnom vzťahu, o celkovej úlohe svojho náprotivku v hre súpera a prirodzene o nadchádzajúcom stretnutí medzi nemeckým supermajstrom a katalánskym veľkoklubom.

Vďaka Sue vám prinášame preklad rozhovoru.


Rozhovor s Javim Martínezom a Sergiom Busquetsom:


fcbayern.de: Javi, Sergio, poznáte sa obaja veľmi dobre. Ako by ste sa navzájom futbalovo charakterizovali?
Martínez: "Myslím, že Sergio je jedným z kľúčových hráčov Barcelony. Iste sú hráči, ktorí sú viac na očiach a verejnosťou sú i lepšie vnímaní. Ale to, že Barcelona funguje tak, ako funguje, je práve na ňom. Dáva hre potrebnú rovnováhu. Vždy vie, kde a na ktorom mieste v poli má byť v pravý čas. V tak útočne  ladenom mužstve je práve on tým hráčom, ktorý vždy drží svoju pozíciu. Tým pádom, môžu hráči ako Xavi, či Iniesta, hrať viac ofenzívne a nemusia si robiť starosti o obranu."
Busquets: " Javi má všetky fyzické predpoklady. Dostane sa hneď a včas kamkoľvek na trávniku. So svojimi dlhými nohami sa mu často darí získať dôležité lopty. On je takými pľúcami hry a svoju prácu v FC Bayern odvádza veľmi dobre."

fcbayern.de: Vaše ostatné vzájomné stretnutie bolo v španielskom pohárovom zápase v roku 2012. Aké máte spomienky naň a aké sú na ďalšie, predošlé duely?
Martínez: "V skutočnosti vôbec nie dobré. Prehra v záverečnom zápase je vždy spojená so zlými spomienkami. Šli sme do finále s veľkými ilúziami, chceli sme ten titul získať. Nakoniec to však nestačilo, prehrali sme 0:3 s najlepším mužstvom v celej histórii. Mali sme skrátka málo šťastia, pretože sme v oboch finálových zápasoch v boji o Pohár, ktoré som dosiahol za čias môjho účinkovania v Athléticu, mali vždy do činenia s Barcelonou."
Busquets: (smeje sa) "No ja mám len dobré spomienky na naše stretnutia, my sme Španielsky pohár a neskôr i Superpohár, vyhrali. Viem si celkom dobre predstaviť, že Javi na to spätne spomína veľmi nerád. Pre nás to bol zisk posledného titulu a rozlúčkový zápas s našim vtedajším trénerom, Pepom Guardiolom. Bilbao malo zvláštny štýl hry, skoro každý hráč pokrýval každého z hráčov súperových."

fcbayern.de: Aké máte spoločné spomienky, či už ako spoluhráči na MS 2010 a  ME 2012 alebo ako protihráči v Lige?
Martínez: " Samozrejme, že mám výborné spomienky na oba turnaje.  Najmä preto, že Sergio je mojim najlepším priateľom v národnom mužstve. Hráme na rovnakom poste, sme v rovnakom veku a vždy sa snažíme navzájom sa podporovať. Neexistuje žiadna rivalita, to sa týka všetkých hráčov, sme jedna úžasná družina. Ale so Sergiom je to viac o priateľstve."
Busquets: "Medzi nami sú vynikajúce vzťahy a už sme tohto spoločne dosť zažili. Sám som bol ešte krátko v nároďáku, keď sa tam dostal i Javi. Od začiatku to medzi nami klapalo a aj voľný čas sme trávili spoločne. Je to super chlap, ako na ihrisku, tak i mimo neho."

fcbayern.de: Ako Bayern, tak i Barca, vedú suverénne tabuľky svojich líg. Ako hodnotíte doterajšiu sezónu oboch mužstiev?
Martínez: "Pre nás sa to vyvíja zatiaľ veľmi pozitívne. Titul sme už získali, dominantne a s veľkým náskokom. I v Pohári sa môžeme radovať, sme vo finále. No cieľom Bayernu nemôže byť iba dosiahnutie finále, ale aj víťazstvo. Bolo mi povedané, že v Berlíne to býva vždy fantastické a dostal som na to veľkú chuť. V Lige majstrov sme doposiaľ mali úžasnú sezónu, ale všetci dúfame, že to najlepšie ešte len príde. Na to však musíme vyradiť Barcelonu."
Busquets: " Aj u nás beží zatiaľ všetko na jednotku. Žiaľ, v Copa del Rey, sme vypadli už v semifinále prehrou s Realom Madrid. V Lige beží všetko najlepšie, v ostatnom kole sme hrali výborný futbal a urobili nový rekord (55 bodov z možných 57). V Lige majstrov sme šiestykrát v rade v semifinále, to pred nami nedosiahol ešte žiaden iný klub. To teda tiež nie je žiadnou samozrejmosťou."

fcbayern.de:
Viaceré médiá a experti sa domnievajú, že FC Bayern bude úplne rovnocenným partnerom  FC Barcelona. Ste rovnakého názoru?
Martínez: "Toto stretnutie bude predbežne najväčším a vrcholným zápasom sezóny a my sme momentálne na tom veľmi dobre. Ako v nemeckej lige, tak i v ostatných súťažiach, sme naše zápasy vyhrali suverénne a myslím si, že teraz je ten najvhodnejší čas, stretnúť sa s Barcelonou. Problém je však ten, že i Barca je vo veľmi dobrej forme (smeje sa). Verím, že to budú dva krásne zápasy."
Busquets: "Bude to veľmi vyrovnané semifinále dvoch mužstiev, ktoré hrajú výborný futbal a vo svojich radoch majú vynikajúcich futbalistov. V minulých rokoch sme my zvíťazili, ale to už dnes vôbec neplatí. Toto je nová hra, s inými mužstvami a inými hráčmi, čo sa týka Bayernu, to platí o to viac. Budú rozhodovať drobnosti, no my sme zvyknutí zvádzať takéto súboje."

fcbayern.de: Čo Vám robí najväčšie starosti u Vášho súpera z Ligy majstrov?
Martínez: "U Barcelony? Žiaľ, všetko. To je jedno veľmi, veľmi rovnomerne obsadené družstvo. Majú najlepšieho hráča sveta Messiho, najlepšieho v celej histórii. Ak by aj mal zrovna zlý deň, je tam dosť ostatných, ktorí obetavo vedia zaskočiť: Pedro, Alexis, David Villa, ale aj tí, čo hrajú viac vzadu, Xavi alebo Iniesta. Každý jeden hráč Barcelony ti môže kedykoľvek poriadne podkúriť."
Busquets: "Bayern je ako kolektív nehorázne silný, hrajú atraktívny futbal, fanúšik sa rád na to pozerá. Napriek tomu majú silné individuality. Myslím, že to je jedno veľkolepé mužstvo. Každý jeden hráč nám môže narobiť obrovské problémy."

fcbayern.de: Čo by mohlo byť rozhodujúcim bodom v tomto dueli?
Martínez: " Prvý zápas hráme v Mníchove a do odvety na Camp Nou musíme ísť s nejakým náskokom. V opačnom prípade to bude veľmi, veľmi ťažké."
Busquets: " Myslím, že v oboch zápasoch sa presadí mužstvo, ktoré je lepšie zohraté a bude mať ku hre správny prístup. Pôjde o malé detaily, ktoré rozhodnú, možno jediná chyba. Verím, že to bude v náš prospech."

Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme!
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist