Landauer čestným prezidentom - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2013/2014


Kurt Landauer bol menovaný čestným prezidentom.



14/11/2013

Preklad ťažkého článku vám prinášame vďaka Sue. Špeciálne ďakujem.


Štyrikrát bol prezidentom FC Bayern, spolu 18 rokov, medzi 1913 a 1951,  riadil osudy  nemeckých majstrov - rekordmanov: Kurt Landauer, jeden z najväčších vizionárov nemeckého futbalu v časoch Weimarskej republiky, bol najvýraznejšou osobnosťou FCB v prvej polovici storočia jeho existencie. Na tohtoročnom Valnom zhromaždení klubu, bol Landauer in memoriam ocenený za svoje veľké zásluhy a činy pre FC Bayern a spolu s Franzom Beckenbauerom a Wilhelmom Neudeckerom, menovaný čestným prezidentom Mníchovčanov.

"Je to ocenenie, ktoré bolo už dávno potrebné a dlho sa naň čakalo," povedal Uli Hoeneß. Spolu s kolegami z prezídia, Karlom Hopfnerom a Rudolfom Schelsom, ako aj s predsedníctvom predstavenstva FCB okolo Karl-Heinza Rummeniggeho, odovzdal Hoeneß menovaciu listinu Uri Siegelovi, synovcovi, v roku 1961 zosnulého Kurta Landauera, ako aj Charlotte Knoblochovej, prezidentke Židovskej obce Mníchova a Horného Bavorska. "Pán Siegel nám prisľúbil, že túto listinu venuje nášmu FCB zábavnému parku. Veľmi za to ďakujeme!"

1932 prvý raz nemeckým majstrom.

Už ako mladík našiel Landauer, ktorý sa narodil 28. júla 1884 do rodiny židovských obchodníkov, svoju cestu do FC Bayern. V roku 1901 vstúpil ako aktívny futbalista do klubu. Veľmi skoro po svojom vstupe do spolku musel Mníchov opustiť, aby sa v Lausanne učil za bankového úradníka. Svoje študentské roky ukončil Landauer vo Florencii, odkiaľ sa v roku 1905 vrátil do Mníchova. V roku 1913 bol Landauer prvýkrát menovaný prezidentom FC Bayern, no vypuknutie Prvej svetovej vojny urobilo už po roku činnosti skorý koniec jeho fungovaniu vo funkcii.  

Po návrate z vojny opätovne preberá Landauer vedenie spolku. Jeho druhé funkčné obdobie trvalo od jari roku 1919 do marca 1933, s jednoročným prerušením v roku 1922. Pod vedením Landauera, plného dobrých nápadov a energie, si získal FC Bayern veľké uznanie ako doma, tak i v zahraničí. Prezident dával prednosť investovaniu do mužstva, pred výstavbou nového štadióna, ktorú presadzovala časť členov a fanúšikov. Landauer bol silným podporovateľom práce s mládežou v FC Bayern, ktorá dosiahla v týchto rokoch excelentnú povesť a veľké uznanie. V roku 1932, pod vedením prezidenta Landauera, sa FC Bayern stalo prvýkrát nemeckým majstrom.

Útrapy FCB znovu zavedením amatérskeho štatútu.

Po uchvátení moci nacionalistickými socialistami, trpel FC Bayern opätovným zavedením povinného amatérskeho štatútu v nemeckom futbale, ktorý sa od nástupu nacistov k moci nachádzal na ceste svojej profesionalizácie.  V tom čase bol FC Bayern jedným z hlavných presadzovateľov myšlienky profesionalizmu vo futbale. Ale pre národných socialistov bol profesionálny futbal "židovskou vecou". Noví mocipáni nechceli FC Bayern, ktorý bol pre nich "židovským klubom", napriek tomu, že len malá menšina v spolku mala židovský pôvod.  

Na základe nových politických vzťahov pochopil Landauer nevyhnutnosť svojho odstúpenia a urobil tak 22. marca 1933. Už o mesiac neskôr stratil Landauer, na základe arizácie podnikov i svoje pracovné miesto vedúceho inzertného oddelenia vydavateľstva Knorr&Hirth. Krátko na to dostáva veľmi zle platenú prácu v čistiarenskej firme Rosa Klauber, ktorá patrila istej židovskej rodine.

33 dní v Dachau.

Jedného dňa, po noci pogromov, ktorá nasledovala po vypálení Reichstagu, bol Landauer zatknutý  a uväznený v koncentračnom tábore. V knihe väznených v koncentračnom tábore v Dachau bol zapísaný s väzenským číslom 20009. Ako účastník Prvej svetovej vojny smel Landauer po 33 dňoch koncentrák opustiť. 15. marca 1939 emigroval do Švajčiarska. Jeho súrodenci Dr. Paul Gabriel, Franz a Leo boli nacistami zavraždení. Sestra Gabriele bola deportovaná a odvtedy je považovaná za nezvestnú.

Okrem Kurta Landauera prežila holokaust iba jedna sestra menom Henny. Henny Landauerová, spolu so svojim manželom advokátom Juliusom Siegelom, emigrovala v roku 1934 do Palestíny. Ich syn, Uri Siegel, narodený v roku 1922, sa v polovici 50. rokov vrátil do Mníchova a pokračoval pracovne v stopách svojho otca. Synovec Kurta Landauera je dnes posledným, ešte žijúcim členom rodiny Landauerovcov.

Landauer bol priekopníkom vo svojej práci.

V júni 1947 sa Landauer vrátil do Mníchova. "Pre môjho strýka existoval len FC Bayern", povedal Uri Siegel pri spomienke na svojho strýka, ktorý bol v roku 1947 opätovne menovaný do funkcie prezidenta FCB. V roku 1951 skončilo posledné funkčné obdobie Landauera, ako prezidenta klubu FC Bayern. O desať rokov neskôr, 21. decembra 1961, zomrel v Mníchove vo veku 77 rokov.

Landauerovi "sa stalo niečo, čo sa žiaľ stalo viacerým ľuďom v tých časoch. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa už nikdy takéto časy nevrátili. Pamätať si a pripomínať si to, sú najdôležitejšími súčasťami toho", povedal predseda predstavenstva Karl-Heinz Rummenigge, pri príležitosti 125-teho výročia narodenia Landauera v roku 2009. " Landauer bol priekopníkom vo svojej práci a to v časoch, ktoré boli pre FC Bayern veľmi ťažké."


Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme!  

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist