Rozhovor Neuer - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Brankár Bayernu - Manuel Neuer.

Preto sú pre mňa podávači lôpt tak dôležití.
Len 18 inkasovaných gólov tejto sezóne - absolútny rekord v histórii spolkovej ligy! V Lige majstrov i vo finále DFB držal poháre pre Bayern pevne v rukách.
V záverečnej časti seriálu, hovorí Manuel Neuer (27 r.) -treble-hrdina a brankár Bayernu, ktorý pred dvoma rokmi prišiel z Gelsenkirchenu do Mníchova.

Preklad rozhovoru z bild.de vám prinášame vďaka Sue.

BILD:
V oboch záverečných zápasoch ste mali toľko práce, ako za celú sezónu nie. Ako vidíte svoju úlohu?
Neuer: "Bol som si vedomý toho, že moje zápasy ešte len prídu. Často to vyzeralo, akoby som v ligových zápasoch ani nemal čo robiť, i keď som sa neustále veľmi snažil zapájať sa do hry. Mojou úlohou teda bolo, dirigovať hráčov vpredu a tak napomáhať tímu."

BILD: Odohrali ste sezónu s jediným párom rukavíc?
Neuer: "Jeden pár rukavíc mi vystačí maximálne tak na dva zápasy. Potom sa už vytvorí na gume z vnútornej strany veľa trhlín. Tie rukavice rád venujem fanúšikom. Ako suvenír majú isto ešte nejakú hodnotu."

BILD: Nudili ste sa niekedy počas zápasu?
Neuer: "Ó, to teda nie! Po celý zápas som od začiatku do posledného odpískania v napätí. Po prvé, vyžaduje si to profesionalita a po druhé, vždy sa môže v zápase niečo zomlieť. Keby som v tom momente stál na ihrisku ako turista, môže sa to skončiť nedobre. Nikdy sa nenudím: hráme totiž veľmi atraktívny futbal, ktorý môžem obdivovať z úplnej blízkosti. Ani fanúšikovia na štadióne sa predsa nenudia."

BILD: Nechali ste si hádzať loptu od podávača, aby ste sa zahriali...
Neuer: "To je dobre, že to už konečne raz môžem vysvetliť, pretože mi bolo vytknuté, že je to arogancia. Tak to teda nie je v žiadnom prípade. Jednoducho mi dobre padne, dostať loptu do rúk a zachovať si tak správny hmat a cit v dlaniach. Zápasy, v ktorých som potrebný a prospešný vlastne až od 70.-tej minúty, nie sú vskutku jednoduché."

BILD: Ktorý moment z tejto jedinečnej sezóny Bayernu bol pre Vás najdojemnejší?
Neuer: "Isto bolo veľa krásnych momentov a často i výnimočných. Keď bolo počas zápasu proti Eintrachtu vo Frankfurte 6. apríla jasné, že sme nemeckým majstrom, mal som skutočne husiu kožu..."

BILD: Treble vo veku 27 rokov. Ste teraz najlepším brankárom na svete?
Neuer: "Nie som vôbec priateľom nejakých rebríčkov. Tie sú na mieste v tenise alebo stolnom tenise. Futbal je kolektívna hra, ktorá by sa mala hodnotiť podľa manšaftu. Pretože my profitujeme jeden z druhého."

BILD: Je pre Vás treble potvrdením, že bolo správne neprestúpiť do zahraničia?
Neuer: "Áno, to je!"

BILD: Hrá ešte zahraničie nejakú rolu vo Vašich kariérnych plánoch do budúcnosti?
Neuer: "Momentálne sa vôbec nezaoberám myšlienkami o časoch po Bayerne Mníchov. Takú harmóniu a ten vzájomný rešpekt som ešte v žiadnom inom tíme nezažil. Som šťastný, že som jednou časťou tohto manšaftu. No ale človek samozrejme nevidí do budúcnosti. V športe ide občas všetko veľmi rýchlo a môžem sa dostať do bodu, keď si i ja poviem, že by to chcelo ešte nejakú ďalšiu a novú výzvu."

BILD: Poďakoval sa Vám Váš bývalý klub Schalke? Koniec koncov bola v prestupovej zmluve klauzula o doplatku v prípade titulu.
Neuer: "Nie, prirodzene, že nie, načo aj? To je obchod a predovšetkým, záležitosť oboch klubov. Dostal som však zo Schalke veľa osobných gratulácií, z ktorých som mal nesmiernu radosť."

BILD: Koľko "mníchovských" kilometrov má už Vaša Vespa na tachometri?
Neuer: "Tak asi 2000 kilometrov, viac ako polovica z nich sa určite nazbierala v Mníchove. Jazda do pekárne, alebo k mäsiarovi je na Vespe oveľa príjemnejšia a oddychovejšia, ako autom. Za pekného počasia chodím na nej i na tréningy. No, ako náhle je cesta len trocha mokrá, nechávam motorku stáť. To sa mi zdá príliš nebezpečné."

BILD: 23. júna bude vo Würzburgu hrať Váš tím "Neuer and Friends" proti tímu "Nowitzki-Allstars" benefičný zápas, výťažok ktorého pôjde pre sociálne znevýhodnené deti. Je basketbalový hrdina Nowitzki vzorom i pre Vás?
Neuer: "Dirk je určite svojim spôsobom veľkým vzorom. Je to superstar a predsa stojí oboma nohami pevne na zemi. Ostal normálnym, nikdy nezabudol, odkiaľ pochádza a odkiaľ vyšiel. To považujem za úžasné a pôsobivé. Myslím, že máme veľa spoločného. Len "dunking" mu ide o niečo lepšie...."

Zo stránky bild.de preložila Sue.
Ďakujeme!

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist