115.narodeniny klubu - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2014/2015

115. narodeniny klubu, 
alebo ako sa to všetko začalo v kaviarni Gisela...27/02/2015

"Nechajte ich ísť, ale oni sa aj tak vrátia!" Znelo v noci z Bäckerhöfl v blízkosti mníchovského námestia Marienplatz. Jedenásť mladých mužov opustilo reštauráciu v zlosti. Čo sa stalo?

V reštaurácii Bäckerhöfl bolo stretnutie Pánskeho gymnastického Club Mníchov (Männer-Turn-Verein München - MTV), kde sa riešil spor, ktorý trval už nejakú dobu. Futbalisti boli v klube zosmiešňovaní. Chceli vstúpiť do Süddeutschen Fußballverband a hrať ligu, čo bolo zamietnuté. 17 mužov vyjadrilo nespokojnosť nad nedostatkom záujmu pre svoje plány a v liste sa vyjadrili, že ak MTV nepodporuje snahu futbalistov, títo 17 muži sú ochotní založiť vlastný klub s názvom "FC Bayern". Od začiatku stretnutia v reštaurácii "Bäckerhöfl" boli Franz John a jeho priateľ Josef Pollack označení za separatistickú skupinu. Na protest odišli o pár blokov ďalej do reštaurácie Gisela, kde sa o 23:15 narodil FC Bayern München!!! Na podpísanej listine, ktorá je dodnes považovaná za Zakladateľskú listinu Bayern (Gründungsurkunde) nájdete 17 podpisov. 27. februára podpísalo listinu ale "iba" jedenásť mužov: Franz John, Josef Pollack, Schmid, Fritz Wamsler, Karl Wamsler, Ringler, Focke, Francke, Friedrich, Nägele a Zöpfle. Zvyšných šesť podpisov sa pripojilo neskôr.

Nový klub rástol rýchlo na najväčší futbalový klub v Mníchove. V roku 1920 mal už 700 členov - dnes je FC Bayern s viac ako 255 000 členmi najväčším športovým klubom na svete. Má viac než 3800 fan clubov. Posledné tržby dosiahli rekordných 528 miliónov eur. Zbierka titulov: 24x Nemecký majster, 17x víťaz Nemeckého pohára, 5x víťaz Champions League, 2x víťaz Interkontinentálneho pohára, víťaz UEFA Superpohára, víťaz FIFA Club World Cup a UEFA Pohára víťazov pohárov.

Míľniky FC Bayern počas 115 rokov:

12/06/1932 - prvý nemecký titul:
v Norimbergu, kam veľa fanúšikov zdolalo cestu na bicykli, sme porazili Eintracht Frankfurt 2 : 0 (strelci: Oskar Rohr a Franz Krumm). Trénerom bol Richard Little Dombi a prezidentom Kurt Landauer.

29/12/1957 – prvé víťazstvo v Nemeckom pohári:
42 000 divákov na vypredanom štadióne v Augsburgu videlo naše víťazstvo 1 : 0 nad Fortunou Düsseldorf po góle Rudiho Jobsta.

26/06/1965 - postup do Bundesligy:
po tom, čo sme dominovali v Regionalliga Süd v Bavorsku sme vyhrali 8 : 0 nad Tennis Borussia Berlin a pod vedením Zlatka Tschik Čajkovského sme si vybojovali účasť v Bundeslige.

31/05/1967 - prvé Európske pohárové víťazstvo:
Vo finále v Norimbergu sme sa stretli s Glasgowom Rangers. Po 90 minútach bol výsledok 0 : 0 a potom o v nadstavenom čase prišlo. V 108 minúte skóroval Franz Bulle Roth a zabezpečil nám víťazstvo 1 : 0.

jún 1969 - prvý double:
pod trénerom Branko Zebecom sme vyhrali Bundesligu s 8 bodovým náskokom a 7. júna sme si prevzali na recepcii majstrovskú trofej. O týždeň neskôr sme oslávili double. Vo finálovom zápase o Nemecký pohár sme vo Frankfurte dvomi gólmi Gerda Müllera zdolali Schalke 2 : 1.

Zlaté 70-te:
S osou Sepp Maier, Franz Beckenbauer a Gerd Müller sme zaknihovali do dnešnej doby najúspešnejšie obdobie vo svojej histórii klubu. Trikrát za sebou sme vyhrali Ligu majstrov: finále 1974 (4 : 0 proti Atletico Madrid), finále 1975 (2 : 0 proti Leeds United) a finále 1976 (1 : 0 proti AS Saint-Etienne). V roku 1976 putoval po prvýkrát do Mníchova tiež Interkontinentálny pohár (finále 2 : 0 proti Cruzeiro). V tom období sme 3x vyhrali Bundeligu (1972, 1973, 1974) a raz Nemecký pohári (1971).

80-te roky: Breitnigge, Lattek a Madjer:
Duo Paul Breitner a Karl-Heinz Rummenigge a neskôr tréner Udo Lattek doviedli naše mužstvo k piatim titulom v Bundeslige (1980, 1981, 1985, 1986, 1987) a trom víťazstvám v Nemeckom pohári (1982, 1984, 1986). Na medzinárodnej úrovni sme v týchto rokov prehrali 2x finále Ligy majstrov. V roku 1982 s Aston Villou 0 : 1 a v roku 1987 proti FC Porto 1 : 2. Vyhrali sme ale 2x Nemecký superpohár. Prvý ešte neoficiálny, pretože nebol pod hlavičkou DFB v roku 1983 a druhý v roku 1987.

15/05/1996 - Pohár UEFA:
Jediný raz v histórii sme vyhrali Pohára UEFA. V roku 1996 sme vo finále zdolali Girondins Bordeaux v dvoch zápasoch 2 : 0 (v Mníchove) a 3 : 1 (v Bordeaux). Niekoľko dní pred prvým finále bol odvolaný tréner Otto Rehhagel, ktorého zastúpil prezident Franz Beckenbauer a vyhral.

23/05/2001 - konečne späť na trón v Európe:
Dva roky po dráme v Barcelone (1 : 2 s Manchestrom United) a 25 rokov od posledného víťazstva v Lige majstrov prišlo ďalšie dlho očakávané víťazstvo. Vo finále v Miláne bolo po 120 minútach skóre medzi FC Bayern a Valenciou nerozhodné 1 : 1. V penaltovom rozstrele bol veľkým hrdinom Oliver Kahn. Chytil tri penalty a zabezpečil tak víťazstvo 5 : 4. V novembri toho istého roku nám gól Samuela Kuffoura zo 108. minúty finále proti Boca Juniors zabezpečil ďalší Interkontinentálny pohár.

Dominancia v novom tisícročí:
Už od prelome tisícročia zažil Bayern jedno z najúspešnejších období vo svojej histórii. Od roku 1999 získal až do dnes desať ligových titulov, osemkrát oslávil dokonca double. Vrcholom bola po úspechu z roku 2001, Liga Majstrov v roku 2013. Ako prvý nemecký klub v histórii sme získali tripple a na konci roka sme sa radovali celkovo z 5 hlavných titulov (FIFA Club World Cup, UEFA Super Cup, Champions League, Nemecký titul, Nemecký pohár).
Od roku 2010 do roku 2013 sme hrali celkovo 3x finále Ligy majstrov. Po dvoch prehrách (2010 – 0 : 2, proti Interu Miláno a 2012 4 : 5 na penalty proti Chelsea) sme sa v roku 2013 na londýnskom štadióne vo Wembley tešili z víťazstva 2 : 1 nad Borussiou Dortmund, ktoré zaradil Arjen Robben...

Príhovor Karla-Heinza Rummeniggeho (voľný preklad):

Vážení členovia a priaznivci FC Bayern Mníchov!

Dnes si môžeme gratulovať k narodeninám. Všetko najlepšie k narodeninám, všetko najlepšie Bayern! Presne pred 115 rokmi, 27. februára 1900, jedenásť mužov, vrátane nášho prvého predsedu Franz John založilo v Café Gisela Bayern. Nikto si asi vtedy nevedel predstaviť čo bude z malého futbalového klubu o 100 rokov neskôr.
Myslím, že môžem povedať, že v 115 roku svojej existencie je FC Bayern veľmi silný a vo skvelom stave. Rozrástol sa na globálnu značku a je par excellence vývozným artiklom. Kto v zahraničí hovorí o slobodnom štát Bavorsko, hovorí o troch vecia: Oktoberfest, zámok Neuschwanstein a Bayern Mníchov. V celosvetovom meradle sú dvaja najslávnejší vládcovia Bavorska nepochybne kráľ Ľudovít a jeho potomok, cisár František.
Na 115 rokov trvajúcu a úspešnú históriu sa musíme pozerať s hrdosťou. Ale my sme hrdí nielen na naše tituly. Sme tiež pyšní na spôsob, akým sa podarilo v klube v posledných desaťročiach kombinovať úspech so záväzkom pomáhať sociálne slabým.
Mia san mia – sme kto sme. Viem, že to príslovie vyvoláva vo zvyšku Nemecka do istej miery pocit, že sme arogantní. To je ale chyba. Mia san mia nie je arogantné. Mia san mia znamená, že budeme držať pohromade, že sa postavíme za naše hodnoty, že sme hrdí na naše úspechy, bavorský spôsob života. Ale nevyvyšujeme sa nad ostatnými.
Často sa ma pýtajú, či sme v súčasnej dobe svedkami najlepšej histórie športového klubu FC Bayern. Táto otázka sa však nedá zodpovedať. Hovoriť treba o najlepších časoch FC Bayern počas celej doby, inak by to bolo trúfalé proti veľkým tímom z minulosti. Kto chce povedať so všetkou vážnosťou, že vie hrať lepší futbal ako Sepp Maier, Katsche Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer alebo Gerd Müller? Tu zaostávajú všetky porovnania.
Ale myslím, že sme svedkami najstabilnejších čias FC Bayern počas celej dobu. Vyhrali sme v posledných dvoch rokoch všetky tituly v tomto svete futbalu. Máme veľmi dobrý a priateľský tím. A na našej lavičke sedí par excellence vlajková loď na striedanie a k závisti sveta i špičkových klubov máme veľmi solídnu finančnú situáciu, ktorú sme vyvinuli veľmi postupným budovaním ekonomiky.
Hráme na vlastnom štadióne v jednej z najlepších arén na svete. Allianz Arena sa stala po desiatich rokoch vizitkou nášho klubu. Náš štadión svieti na červeno a celý svet okamžite vie, ktoré klub je tu doma. Celá táto situácia do seba zapadá tak dokonale, ako to ešte rozhodne nikdy počas 115 rokoch FC Bayern Mníchov nebolo.
Napriek tomu vieme, že spokojnosť znamená zastavenie. Teraz musíme urobiť ďalšie kroky. Na celom svete stále existujú kluby, na ktoré sa pozerám s veľkou úctou, myslím, že hlavne na Real Madrid a FC Barcelona. S nimi musíme merať sami seba, v globálnej konkurencii - na ihrisku, ale aj mimo. Balansovanie medzi tradíciou a kultúrou na jednej strane a rozvojom nových obchodov na strane druhej, sme zvládli dobre a to zostáva našou hlavnou úlohou. Bayern musí aj naďalej spôsobovať ľuďom potešenie od Munich-Giesing až po Peking.
Vďaka kvalite našich zamestnancov sme dobre pripravení. FC Bayern má dva fantastické tímy – hráčov na ihrisku a zamestnancov, ktorí každý deň pre náš úspech pracujú v zákulisí.S týmto tímom sa môžeme tešiť aj na 120. aj 125. výročie založenia nášho klubu. Mia san Mia - My sme, kto sme!

S pozdravom,
Karl-Heinz Rummenigge
riaditeľ FC Bayern München AG

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist