Rozhovor Pizarro - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2013/2014


Pizarro: „ FC Bayern musí byť stále na špici.
22/03/2014

Z vlasov mu ešte kvapká voda, na nohách má šľapky, narýchlo ešte siahne po fľaške s vodou – vyčerpaný, ale výborne naladený prišiel Claudio Pizarro na rozhovor s portálom fcbayern.de. Tento 35-ročný futbalista, s označením zahraničného rekordéra, čo sa týka počtu odohraných zápasov (363) a rekordéra, čo do počtu strelených gólov (169) v Bundeslige, hrá už medzičasom ôsmu sezónu v drese FC Bayern (2001-2001 a od 2012). V rozhovore sa zmienil o zápoleniach o majstra, o hlade po tituloch, o Pepovi Guardiolovi a o živote Peruánca v Nemecku.


Preklad vám prinášame vďaka Sue.

Rozhovor s Claudiom Pizarrom:


fcbayern.de: Pizza, pred začiatkom tzv. anglického týždňa, ste mali včera večer ešte raz možnosť všetci si v pokoji posedieť a všetkých päť titulov z minulej sezóny si nechať premietať v mysliach ako krásny film. Aké to bolo?
Pizarro: „Znova si zaspomínať na všetkých päť titulov a spoločne si na to priťuknúť a pripiť, bolo veľmi pekné. Rok 2013 bol mimoriadny. Mimoriadne príjemné bolo aj znova vidieť Juppa Heynckesa. Veľmi ma to potešilo.“

fcbayern.de: Tituly minulého roka sú históriou, nový titul je už na dohľad: nemecká liga. Vedel by si si ešte spomenúť  na svoj prvý úspech?  
Pizarro: „ Prirodzene, v roku 2003 to bolo. Prvý majstrovský titul je vždy niečo výnimočné, ale aj to, keď človek dokáže ten zisk obhájiť. Ale víťazstvo v roku 2003 bolo pre mňa niečo veľmi veľké: môj prvý titul v Európe!“

fcbayern.de: Všetky štyri tvoje ligové tituly si získal vždy na pôde súpera.
Pizarro: „Naozaj? To som ani nevedel. No, tentokrát to asi zasa tak bude. To je samozrejme smola, aj pre našich fanúšikov v Allianz Aréne, s ktorými by sme to radi hneď oslávili. No ale už to tak je. Dôležité je, že vôbec budeme majstrami. A tú veľkú oslavu s fanúšikmi doženieme.“

fcbayern.de: Už v sobotu v Mohúči (Mainz) môže obhajoba titulu perfektne klapnúť. Možno to predsa len potrvá trocha dlhšie. Máš ty nejaký vytúžený termín?
Pizarro: „Ono je to skutočne úplne jedno, kedy. Dôležité je, aby sme ten titul mali už vo vrecku a mohli sa potom plne sústrediť na ďalšie súťaže. Ja osobne som presvedčený, že môžeme opätovne získať treble. Máme super manšaft, super trénera.“

fcbayern.de: Pred trinástimi rokmi si prvý raz prestúpil do Mníchova. Aké to bol vtedy pre teba?
Pizarro: „Bol som ešte veľmi mladý a prišiel som k úradujúcemu víťazovi Ligy majstrov. Vôbec to nebolo jednoduché. Mal som obrovský rešpekt pred ostatnými hráčmi. Dnes som jeden z najstarších. Snažím sa pomôcť mužstvu, aby sa udržalo hore. FC Bayern musí byť vždy na špici.

fcbayern.de: Dá sa povedať, že s tvojimi skúsenosťami si dnes v manšafte už takým „skúseným politikom“. Vidíš to aj ty tak?
Pizarro: „Áno. Moje skúsenosti mi veľmi pomáhajú. Každý hráč chce, samozrejme, hrať čo najviac. Postupom času som sa však naučil a pochopil, že všetci hráči sú veľmi dôležití. Len spoločne môžeme dosiahnuť naše ciele. Preto sa stále snažím byť vo forme a využiť moje šance , keď ich už dostanem.“

„Pizzav číslach:

Bundesliga:
363 zápasov (194 za Bayern), 169 gólov (80 za Bayern)
Európske poháre: 106 zápasov (60 za Bayern), 47 gólov (19 za Bayern)
Medzinárodné úspechy: FIFA-MS Klubov 2013, Svetový pohár 2001, Liga majstrov 2013, UEFA Supercup 2013        
Národné úspechy: Víťaz nemeckej Bundesligy (2003, 2005, 2006, 2013), víťaz pohára DFB (2003, 2005, 2006, 2013), Supercup DFL (2004, 2012)
Mimoriadne hodnotenie: ani jeden aktívny hráč nemá pripísaných toľko víťazných zápasov v Bundeslige, ako Claudio Pizarro: 202  (rovnako ako Bastian Schweinsteiger).

fcbayern.de: Hráč, s ktorým hráš najdlhšie, je Bastian Schweinsteiger. V roku 2002 prišiel medzi profíkov. Ako sa odvtedy zmenil?
Pizarro: „Bastian má skoro 30 rokov, má veľmi veľa skúseností a je jedným z najdôležitejších hráčov FC Bayern. Ešte i dnes nie je nasýtený, ešte stále chce všetko vyhrávať. Dôležité je však i to, že ešte stále je tým zábavným chlapcom z minulosti, aj keď už troška pokojnejším, než vtedy.“

fcbayern.de: Už dlhé roky si profesionálom. čomu si sa ešte priučil pri Pepovi Guardiolovi?
Pizarro: „Samozrejme, že som vedel, aké všetky tituly získal s Barcelonou. A veľa som o ňom počul, než sem prišiel. Vedeli sme, že dostaneme skutočne veľkého trénera. Pracujeme spolu s ním už skoro rok a vidíme, prečo je veľkým trénerom. Jeho chápanie futbalu, jeho systém, to ako analyzuje súpera, ako nás na súpera pripraví..... Je výnimočné, ako sústredene pracuje.“

fcbayern.de: Pep Guardiola raz rozprával, akým dôležitým človekom si pre neho bol ty hneď na začiatku, ako prišiel do Mníchova. Čím si mu pomohol?
Pizarro: „Prísť do cudzej krajiny, nie je vôbec jednoduché. Medzičasom už poznám nemeckú mentalitu, poznám hráčov a klub. Tým som mu mohol v jednej, či dvoch veciach pomôcť.“

fcbayern.de: Do Nemecka si prišiel v roku 1999. Čo bolo iné, čomu si sa musel najviac prispôsobiť?
Pizarro: „Presnosti. (smiech) Aj keď to nebolo vždy pre mňa až tak ťažké. Moja manželka vraví, že som sa už stal Nemcom. Aj poriadok a organizácia sú tu neuveriteľné. A čistota. Keď som prišiel z Peru do Nemecka, bol som šokovaný, ako je tu čisto“.

fcbayern.de: Tvoja zmluva s FC Bayern vyprší na konci sezóny.  Vieš už, ako to bude pokračovať?
Pizarro: „Viem, že mám 35 rokov. Ale vôbec sa nikam neponáhľam. Najskôr chcem dohrať sezónu a získavať tituly. V lete potom uvidím, ako to pôjde ďalej. V každom prípade však chcem ešte ďalej hrať futbal“.

fcbayern.de: Premýšľal si už niekedy riadne od základov, čo chceš robiť po tvojej aktívnej hráčskej kariére?
Pizarro: „Každopádne niečo s futbalom. Konkrétne však ešte neviem čo. Každopádne nebudem trénerom, to môžem isto vylúčiť“.

fcbayern.de: Presťahuješ sa s rodinou späť do Peru?
Pizarro: „Ostaneme v Európe, to je isté. Rád by som zostal v Mníchove, ale moja rodina si nie je až tak istá. Tá zima...“.


Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme!

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist