Rozhovor Götze - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2013/2014


Rozhovor s Mariom Götzem...

"Jednoducho chcem len hrať futbal."
21/10/2013

Preklad rozhovoru, ktorý Mario Götze poskytol pre fcbayern.de Vám prinášame vďaka Sue.

Bolo to ťažkých 45 minút. Mainz bránil hlboko v poli, dobre sťahoval hru, zmenšoval hrací priestor. A Bavoráci hľadali nejakú štrbinku - no žiadna sa neobjavovala. Keď sa hostia navyše tesne pred prestávkou dostali ešte aj do vedenia, situácia začala byť riskantná. Pep Guardiola sa rozhýbal, poslal do hry Maria Götzeho - a zápas sa otočil. V priebehu 113 sekúnd bol stav 2:1 pre FCB, na konci 4:1.

Prirodzene, že za ten zvrat v hre nebol zodpovedný len samotný Götze. No veľký podiel na gala predstavení Bayernu v druhom polčase teda ale mal. Nová posila Bayernu, ktorého v ostatných mesiacoch prenasledovali zranenia a doposiaľ nebol skoro vôbec nasadený do zápasu, priniesol do hry FCB skvelé myšlienky a mal na troch, zo štyroch gólov, priamy podiel. "Samozrejme, že som spokojný," vysvetlil Mario Götze, keď sa stretol s portálom fcbayern.de.  

Rozhovor s Mariom Götzem:

fcbayern.de: Mario, blahoželáme k víťazstvu i k tvojmu výkonu. Veľmi vydarené sobotňajšie popoludnie pre teba......
Mario Götze: "Samozrejme, že som spokojný. Jednoducho som skúsil pomôcť manšaftu. Lebo sme boli už vo veľmi komplikovanej situácii: Mainz nám skoro nič nedovolil, pohybovali sme sa stále vzadu. V druhom polčase sme to oveľa lepšie pochopili, podarilo sa nám nájsť viacero medzierok a mali sme lepší ťah na bránu."

fcbayern.de: Proti Mainzu si začal na pozícii desiatky, potom si sa presunul priamo do stredu útoku. Na ktorom poste sa ty vidíš v tomto tíme?
Mario Götze: "Pre mňa je najdôležitejšie, aby som mohol zasa nejakú dlhšiu dobu hrať. Pár minút za reprezentáciu proti Švédsku a teraz proti Mainzu mi skutočne urobili dobre. Čím viac budem hrať, tým viac budem vo forme. Je mi jedno na akej pozícii: viem hrať na kraji stredného poľa, ako osmička, či ako desiatka, alebo i úplne vpredu. V tomto ohľade som veľmi flexibilný."

fcbayern.de: Máš za sebou prvé mesiace v FC Bayern. Ako sa ti podarilo adaptovať sa?
Mario Götze: "Všetko funguje veľmi dobre: môj brat je tu, moja rodina celkom blízko, mesto je úžasné. A tu v FC Bayern máme fantastické mužstvo, s ktorým máme veľké plány v sezóne. Iba tie zranenia a dlhá rehabilitácia, mi to celé akosi neuľahčili."

fcbayern.de: Ako to?
Mario Götze: "Vlastne som sem prestupoval už zranený, nemohol som hneď trénovať, ani hrať. Pritom som sa chcel hneď od začiatku ukázať. Chcel som napomôcť k víťazstvám. Chcel som dávať góly. No nešlo to. A to bolo ťažké. Napriek tomu som ostal pozitívne naladený a presvedčený o tom, že ma táto fáza života len posilnila. Naučil som sa veľa o sebe samotnom. Teraz chcem jednoducho len hrať futbal a ostať zdravý."

fcbayern.de: Obzrime sa predsa len ešte raz trocha dozadu. Mal si pri tom faule od Ramireza z Chelsea, počas Superpohára v Prahe, keď si si privodil čerstvé poranenie puzdra, vlastne ešte šťastie v nešťastí?
Mario Götze: "Keď sa pozeráte na tie obrázky na videu, tak určite áno. Počas hry som si to akosi ani veľmi nevšimol, dokonca som nemusel ani striedať. Ďalší deň však prišla diagnóza. To bolo pre mňa, prirodzene, veľmi, veľmi nedobré, nakoľko som sa akurát pred tým, ako tak vystrábil zo svalového zranenia. No toto všetko je už minulosťou, teraz sa pozerám dopredu."

fcbayern.de: Bolo o niečo ťažšie, z dôvodu smolných zranení, integrovať sa do manšaftu?
Mario Götze: "Nie, pripadalo mi to dokonca ľahšie, získal som tak  pevnú zem pod nohami. Veľa hráčov som poznal už z reprezentačného mužstva. Ale i ostatní sú skvelí, klaplo to od prvého dňa. Väčšinu času trávim, prirodzene, s mladými hráčmi, v mojom veku - ako sú David, Jérôme, Shaq alebo Toni. No v čase voľna spolu veľa vecí nepodnikáme, nakoľko sa, tak či tak, vídame každý deň (smiech)."

fcbayern.de: Vo svojom prvom rozhovore si povedal, že Pep Guardiola bol jedným z dôvodov tvojho prestupu do FC Bayern. Vyplnili sa tvoje očakávania?
Mario Götze: "Vo všetkých bodoch. Chcel som spoznať niečo nové, novú filozofiu - a od prvého dňa to bolo skutočne napínavé. Hneď bolo vidieť, že Pep má neuveriteľne vysokú kvalitu. Celé mužstvo a každého hráča i jednotlivo posunie veľmi ďaleko vo vývoji. Chceme hrať ešte lepšie, než hral FC Bayern v roku minulom."

fcbayern.de: Teda asi tak, ako v Manchestri, alebo Leverkusene?
Mario Götze: "To bolo skutočne pôsobivé. No vôbec ma to neprekvapilo, vidím predsa každý deň na tréningu, akú kvalitu toto mužstvo má. A že to dokážeme už teraz ukázať i v zápasoch, je pekné. Tak sa totiž môžu na tom podieľať i naši fanúšikovia."

fcbayern.de: Poďme i k súkromiu a vlastnej osobe Maria Götzeho. Pochádzaš z Allgäu (horský, bavorsko-švábsky región-pozn.prekladateľa), no nehovoríš tým nárečím, nemáš žiaden prízvuk...
Mario Götze: "Obávam sa, že som ho už zabudol (smiech). U mojich rodičov ho trocha badať, u starých rodičov je ešte veľmi výrazný. Našťastie však všetko rozumiem a dohovorím sa, keď trávim Vianoce doma u mojej rodiny."

fcbayern.de: Najskôr si žil v Memmingene, potom v Dortmunde a teraz si Mníchovčan. Ako sa ti tu páči?
Mario Götze: "Mesto má veľmi vysokú životnú úroveň. Cítim sa tu veľmi, veľmi dobre, no ešte som nemal čas, spoznať všetky jeho zákutia. Ono to však ešte príde."

fcbayern.de: Máš už nejaké obľúbené miesta?
Mario Götze: "V lete, keď som ešte býval v hoteli, som bol často v Anglických záhradách. Napríklad, to je jedno nádherné miesto."

fcbayern.de: Môžeš sa do určitej miery voľne pohybovať po Mníchove?
Mario Götze: "Nemám s tým problém. Občas síce vyjdem z domu so šiltovkou na hlave, alebo sa pohybujem trocha rýchlejšie, ako obvykle (smiech). Byť však niekým oslovený je pre mňa úplne normálne a myslím, že je to celkom O.K."

fcbayern.de: Bývaš spolu s tvojim bratom. Ako funguje Vaša spoločná domácnosť?
Mario Götze: "Dosť dobre (úškrnok). Rozumieme si veľmi dobre. Od začiatku bolo jasné, že si nájdeme spoločné bývanie, ak pôjdeme obaja do Mníchova. No nevídame sa príliš často. Napríklad, v ostatných troch týždňoch som bol asi dvakrát v našom byte. Keď sme však občas spolu doma, niečo si aj uvaríme. Navštevujem ho sem tam i na jeho zápasoch v Unterhachingu, teda, keď mi to čas dovolí."

Zo stránky fcbayern.de preložila Sue.
Ďakujeme!   
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist