Rozhovor Lahm - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Hrdina "treblu" exkluzívne pre BILD:


Lahmove vyznania v kabíne.
FC Bayern vyhral po prvý raz v histórii nemeckého futbalu "treble". Pre nový seriál BILDU prehovoria veľké hviezdy.

Dnes to bude Philipp Lahm (29 r.), kapitán:

Preklad vám prinášame vďaka Sue, ktorá ho pod hrozbou záplav z Dunaja prekladá v bojových podmienkach... O to viac si tento preklad a najmä jej prístup vážim...VEĽKÉ ĎAKUJEME SUE!!!

Práve má za sebou tri najkrajšie týždne svojej kariéry. Majstrovskú misu, pohár z Ligy majstrov a pohár DFB nemohol doposiaľ ešte žiaden iný kapitán pred ním zodvihnúť do nebies, v takom krátkom časovom úseku.

BILD: Pán Lahm, aký je to pocit, dostať sa ako dvadsaťdeväťročný do múzea FC Bayern?
Lahm: "My sme prvé nemecké mužstvo, ktoré získalo "treble". Je to senzačné. Preto už teraz patríme právom do historických kníh - a taktiež do lunaparku ("svet zážitkov") Bayernu v Allianz-aréne".

BILD: No máte i naďalej v úmysle hrať futbal, však?
Lahm: "Definitívne áno. Pretože mám pocit, že ziskom "treblu" môže práve teraz začať úžasná éra Bayernu. Celá konštelácia je jednoducho pre to správna: príchodom Pepa Guardiolu dostaneme znova top trénera. Všetci dôležití hráči sú v najlepšom futbalovom veku, majú dlhodobé kontrakty. Okrem toho, v uplynulých štyroch rokoch sme boli trikrát vo finále Ligy majstrov - teraz sme tento veľký medzinárodný titul získali".

BILD: Spoločne s Bastianom Schweinsteigerom ste viedli celý tím. Aký je váš vzťah navzájom?
Lahm: "Basti a ja sme spolu hrávali už v mládežníckych rokoch za Bayern. V minulosti bolo často na verejnosti prezentované, akoby sme spolu nevedeli vychádzať. To vôbec nie je pravda. Ale určite sme v tejto sezóne spolupracovali tak dobre, ako ešte nikdy predtým. Rozumieme si skutočne veľmi, veľmi dobre. Ono to súvisí i s prehratým zápasom vo finále LM 2012 proti Chelsea v roku minulom".

BILD: Prečo?
Lahm: " Keď môže človek v tak strašnej, zničujúcej situácii spolu s niekým smútiť a zlý zážitok s niekým dohromady spracovávať, to Vás zomkne, zocelí. To bolo v mojom a Bastiho prípade mimoriadne. Už vtedy sme boli obaja kapitánmi. Odvtedy si častejšie telefonujeme, pravidelne si vypisujeme sms-ky".

BILD: Rovnako ako Schweinsteiger i Vy ste museli neraz čeliť dlhým kritikám, za to ako vediete mužstvo.  Čo posilnilo Vaše myslenie ohľadne kapitánskeho vedenia, po tak úspešnej sezóne?
Lahm: "Pre mňa je zisk "treble" potvrdením, že môj a náš osobný prístup k manšaftu, je správny spôsob. Podľa motta: smer, ktorý ja považujem za dobrý, predsa len vedie k ozajstnému veľkému úspechu. Neznamená to však, že iný spôsob vedenia mužstva, nemôže byť úspešný. Raz mi však bolo povedané, že môj spôsob vykonávanie funkcie kapitána, predovšetkým na medzinárodnej úrovni, nemôže viesť k veľkým triumfom. Teraz je to jednoznačne vyvrátené".

BILD: Boli by ste to mali možno o niečo jednoduchšie, keby ste boli v roku 2008 prestúpili do FC Barcelona. Šanca tu vtedy bola. Keď sa ohliadnete dozadu, ste teraz spokojný s cestou a smerom Vašej kariéry?
Lahm: "Vždy som videl, že v Bayerne máme všetky predpoklady na veľké víťazstvá. Je to pre mňa oveľa krajšie, získať titul Ligy majstrov s mojim domovským klubom, než s akýmkoľvek iným. To je presne to, čo som vždy chcel. A to je i dôvod, prečo som nikdy neodišiel. Že to teraz vyšlo s víťazstvom v LM a dokonca so ziskom "treble", je fantastické a perfektné".

BILD: Čím sa odmeňujete?
Lahm: "Keď sme sa po víťazstve v LM vrátili späť do Mníchova, dal som si v kabíne podpísať môj dres všetkými hráčmi. To je nádherná spomienka. To je niečo, čo si uchovám a ponechám po celý môj život. Možno sa i môj syn Julian raz poteší, že môže toto tričko držať vo svojich rukách".

BILD: Vo finále ste porazili Dortmund. Ako sa týmto nemeckým úspechom v Lige majstrov zvýši tlak na reprezentačné mužstvo pred a počas MS 2014 v Brazílii?
Lahm: "Keď sa mužstvo v posledných turnajoch dostane minimálne do semifinále, patrí tak či tak k favoritom. Tlak na reprezentačné mužstvo, získať titul stoj čo stoj, ostáva stále rovnaký. Myslím si, že tohtoročným nemeckým úspechom, sa naša počiatočná pozícia dokonca vylepšila: pretože každý hráč ťaží z toho, že stál vo finále Ligy majstrov na ihrisku. Táto skúsenosť posúva všetkých futbalistov ďalej a pridáva na ich sebavedomí".

Zo stránky bild.de preložila Sue.
Ďakujeme!


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist