Rozhovor Schweinsteiger - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Exkluzívny rozhovor s Bastianom Schweinsteigerom:

Môj hlad po tituloch je teraz ešte väčší.

Bastian Schweinsteiger poskytol rozhovor pre BILD am SONNTAG. O preklad sa nezávisle na sebe postarali Ondro aj Sue. Ďakujem obom a z úcty k ich práci prikladám oba preklady.

Preklad od Sue:

BILD:
Čo sa Vám ženie hlavou, keď sa pozeráte na svojich 13 titulov, stojacich vedľa seba?
Bastian Schweinsteiger (28r.): " Vyzerá to už veľmi, veľmi dobre. Takto vedľa seba pokope som ich ešte ani ja nevidel. A musím povedať: vyvoláva to vo mne ešte väčšiu chuť po tituloch! Ziskom treblu môj hlad po trofejach skôr narástol, ako sa zmenšil."

BILD: Veď miesta v múzeu Bayernu je ešte dosť.
Schweinsteiger: "Veď i ja mám zatiaľ iba 28 rokov. Vlastne je to ten najlepší futbalový vek. Už teraz sa mimoriadne teším na nastávajúcu sezónu. A vychádzam z toho, že zopár trofejí ešte pribudne."

BILD:
Keď ste držali v rukách pohár šampiónov Ligy majstrov, mali ste na pravej nohe špeciálnu topánku, po pondelkovej operácii. Úlomok na pätovej kosti a priehlavok Vám spôsoboval nemalé problémy. Ako dlho už?
Schweinsteiger: "Od februára. Stalo sa mi to v odvetnom zápase v Mainzi (3:0, 2.februára). Hneď nato som musel odrieknuť reprezentačný zápas proti Francúzsku. No a potom ten zápasový rytmus streda - nedeľa nebol vôbec jednoduchý. A s poraneným priehlavkom som nedokázal riadne zabrať. Operácia bola teraz nevyhnutná."

BILD: Ako ste to dokázali tak dlho vydržať?
Schweinsteiger: "S injekciami a tabletkami. O marca som vedel, že budem musieť podstúpiť operáciu. Ale počas sezóny to pre mňa neprichádzalo do úvahy."

BILD: Zisk treble je historický výkon, ktorý sa nepodaril ani generácii Beckenbauer-Müller-Maier. Začína teraz vari pre Bayern nová éra titulov?
Schweinsteiger: "To ja neviem. Menovaní hráči sa vtedy výrazne zapísali do dejín, i keď treble nikdy nezískali. Za ich čias boli najlepšími v celej Európe."

BILD: Teraz ste to Vy!
Schweinsteiger: "Ja to vidím trocha inak. V mojich očiach je v Európe stále číslom jeden Barcelona."

BILD: Prečo?
Schweinsteiger: "Pretože za ostatných šesť rokov boli i na medzinárodnej úrovni neuveriteľne stabilní. Človek sa nemôže len tak po zisku jedného veľkého titulu postaviť a povedať: teraz sme my novou jedničkou v Európe."

BILD: Barcelona ostáva teda naďalej príkladom pre Bayern?
Schweinsteiger: "V otázke stability, áno. Ale inak máme my tu v Mníchove vlastný spôsob, akým Bayern prezentujeme. Mali by sme i naďalej ísť tou našou cestou "Mia-san-mia!" Barcelona pôjde svojou cestou s mottom: "més que un club" (z katalánčiny: "viac ako len klub", poznámka prekladateľa). V budúcnosti sa ešte odohrajú obrovské súboje medzi týmito dvoma klubmi."

BILD: V semifinále Ligy majstrov ste Barcelonu vyradili. Doma ste vyhrali 4:0 a v odvete 3:0. Bol to perfektný futbal?
Schweinsteiger: "Mal veľmi blízko k tomu. Myslím, že v prvom zápase v Mníchove sa nám proti Barcelone vyplatila precíznosť v taktike. Od minulej sezóny sme v tomto smere urobili veľký pokrok."

BILD: Aký podiel má na tom Jupp Heynckes?
Schweinsteiger: "Bol to najdôležitejší chlapík! Jupovi Heynckesovi sa podarilo vystavať nás ako skutočný manšaft. Všetci hráči teraz makajú vpredu aj vzadu. To, že najmä ofenzívni hráči pracovali veľa i v obrane, bolo kľúčom k úspechu. Neustále som sa snažil ich k tomu motivovať."

BILD: Akým spôsobom?
Schweinsteiger: "Napríklad, často som hovoril Franckovi a Arjenovi: "Ak získate vzadu loptu, diváci Vás okamžite odmenia ováciami. Pozrite naproti tomu Philipp: žiaden potlesk od divákov, keď on vybojuje loptu. Lebo sa to od neho očakáva."

BILD: Šéfujete tímu zo stredu poľa. Za Váš spôsob vedenia mužstva ste však museli neraz čeliť kritike.
Schweinsteiger: "Nikdy však od nášho trénera, alebo od mojich spoluhráčov! Mám taký názor, že v mužstve musí byť jasná hierarchia. Možno to však, spolu s Philippom, interpretujeme na modernejších základoch a spôsobom, ktorí je pre istých ľudí nezvyklým."

BILD: Napriek tomu: verejne ste dostali výprask.
Schweinsteiger: "Jasné, že som musel niečo prehltnúť. No nepociťujem teraz žiadne zadosťučinenie, ak máte toto na mysli. Tá kritika sa ma až tak veľmi nedotkla. Vždy som sa snažil sústrediť sa na to najdôležitejšie: Ako by mohol ešte viac vylepšiť manšaft? Akým spôsobom dokážeme vybojovať tie najväčšie tituly?"

BILD: Vyšlo to!
Schweinsteiger: "Dozrel čas, aby sme titul Ligy majstrov získali. S našimi výkonmi v súčasnosti i v minulosti, sme si to jednoducho zaslúžili. Iba jeden jediný raz v tejto sezóne sme sa triasli..."

BILD: Kedy?
Schweinsteiger: "V posledných piatich minútach osemfinálovej odvety proti Arsenalu Londýn. Od 0:2. To som mal strach, že predsa len vypadneme a náš sen znova nezrealizujeme. Tento pocit som však inak nemal nikdy."

BILD: Ani v prvých 30-tich minútach finálového zápasu proti Dortmundu?
Schweinsteiger: "Nie, ani vtedy nie. Aj keď hral Dortmund v prvej polhodine vynikajúco. Všetci na ihrisku sme však vedeli, že Dortmund bude vyvíjať v prvých minútach obrovský tlak. Okrem toho som vedel, že sme extrémne stabilné a dobre zabezpečené, ukotvené mužstvo."

BILD: I napriek traume z minulého roka, keď ste vo finále LM-dahoam proti Chelsea prehrali po pokutových kopoch?
Schweinsteiger: "Úplne presne si ešte pamätám tie smutné tváre všetkých hráčov v šatni. Vo všetkých rozhovoroch, ktoré prišli potom, bolo cítiť niečo zvláštne. Vytvoril sa tam duch, z ktorého sme celú tohtoročnú sezónu ťažili. A z ktorého budeme profitovať i ďalšie sezóny."

BILD: Čo tým myslíte?
Schweinsteiger: "Lepšie sa teraz poznáme. Vytvorili sa určité športové a ľudské mechanizmy. Ako v Barcelone, kde hráči na ihrisku skoro perfektne spolu harmonizujú. Zapadá tam jedno koliesko do druhého. Toto sa bude dať vidieť v budúcnosti častejšie i v FC Bayern."

BILD: V roku 2012, ste vo finále LM proti Chelsea, v poslednom pokutovom kope trafili brvno. Bol vtedy, pre Vás osobne, nejaký moment, keď ste si prisahali: "Tak , a ja to predsa len získam!" ?
Schweinsteiger: "V tom momente, keď som videl mojich spoluhráčov v kabíne. A ešte moment predtým, keď som zbadal Uli Hoeneßa na tribúne na štadióne, keď som videl, aký je smutný a ubitý. Tie momenty sa objavili v mojej hlave i teraz vo Wembley, pred finále proti Dortmundu."

BILD: To bol i dôvod, prečo ste hneď podali Uli Hoeneßovi pohár LM a potom o týždeň i pohár DFB?
Schweinsteiger: "Áno, chcel som aby dostal tie poháre. To nemá však absolútne nič spoločné s jeho momentálnymi daňovými problémami. Ale s tým, čo všetko ako človek, manažér a prezident pre FC Bayern urobil."

BILD: Pri slávnostnom vyhlasovaní víťazov v Londýne ste dokonca mohli na tribúne pobozkať i Angelu Markelovú.
Schweinsteiger: "Odteraz sa to tak bude robiť stále! (smiech). Myslím, že bola potešená, že ma opäť vidí. A ja som bol tiež rád, že som ju znova stretol. Povedal by som však, že to bolo viac než priateľské objatie."

BILD: O čom ste sa so spolkovou kancelárkou rozprávali?
Schweinsteiger: "Som niekto, kto zachová tajomstvo, ak sa s ním druhý dôverne rozpráva. Slovíčko "Blahoželám" však určite v rozhovore padlo."

BILD: Od koho prišla najprekvapivejšia gratulácia?
Schweinsteiger: "Usain Bolt napísal sms-ku. Frank Lampard (Chelsea, reprezentant Anglicka) esemeskoval po finále LM tiež. Blahoželal a napísal, že som si to zaslúžil. To bola skutočne sila! Po finále pred rokom som mu tiež blahoželal. I keď to bolo v tom momente veľmi ťažké, ale i on si to zaslúžil."

BILD: Koľko istoty Vám dáva zisk pohára Ligy majstrov?
Schweinsteiger: "Pre sebavedomie je to určite veľmi dobré. Všetci ideme do novej sezóny s vypnutou hruďou. Opäť k nám príde tréner svetovej triedy. Som už celkom napätý. Ale pod vedením Pepa Guardiolu sa všetko začína odznova. Čo bolo, bolo, staré sa ráta len veľmi málo."


Preklad od Ondra:

BILD am SONNTAG
: Pán Schweinsteiger. Aký máte pocit, keď máte svojích 13 titulov vedľa seba?
Bastian Schweinsteiger (28): "Vyzerá to veľmi, veľmi pekne. Takto zozbierané na jednej kope som ich ešte nevidel. A musím povedať: Robí ma to viac hladným! Moj hlad po tituloch sa po získaní TRIPLE viac zväčšil ako zmenšil."


BamS: To je dobre, pretože v Bayern-Museum je ešte dosť miesta.
Schweinsteiger: "Mám 28 rokov. A to je vlastne perfektný futbalový vek. Už teraz sa teším na nasledujúcu sezónu. Idem do nej s cieľom priniesť ďalšie tituly."


BamS: Teraz po operácii na pravej nohe nosíte špeciálnu topánku. Mali ste problém s pätou. Ako dlho to už trvalo?
Schweinsteiger: "Od februára. Stalo sa to počas zápasu s Mainzom (3:0, 2. februára). Hneď potom som musel povedať nie v medzištátnom zápase proti Francúzsku. A tiež potom nebol rytmus streda-sobota jednoduchý. Nemôžem takto s napätím pokračovať ďalej. Operácia musela byť teraz súrne vykonaná."


BamS: Ako ste to tak dlho vydržali?
Schweinsteiger: "S injekciami a tabletkami. Vedel som už v marci že musím podstúpiť operáciu. Ale spraviť to počas sezóny, to neprichádzalo do úvahy."


BamS: Triple, to je historický výkon. Toto nedosiahla ani generácia Beckenbuer-Müller-Maier. Začína sa nová Bayern-Titel-Éra?
Schweinsteiger: "To neviem. Menovaní hráči vytvorili veľmi veľkú éru, a to aj bez zisku triple. V tom čase boli najlepší v Európe."


BamS: Teraz ste to vy!
Schweinsteiger: "Ja to vidím inak. V mojich očiach je jedničkou stále Barcelona."

BamS: Prečo?
Schweinsteiger: "Pretože za posledných 6 rokov vybudovali neuveriteľný medzinárodný level. Nemôžeme si po zisku jedného veľkého titulu jednoducho povedať: My sme teraz nová jednička v Európe."

BamS: Barcelona zostáva ako vzor pre Bayern?
Schweinsteiger: "Svojím spôsobom, áno. Ale inak máme v Mníchove svoje vlastné umenie a spôsob, ako prezentovať FC Bayern. Presne tak ako má aj FC Barcelona svoj spôsob ako prezentovať. My budeme ďalej pokračovať v našej ceste Mia-san-Mia. A Barcelona s mottom "més que un club" (viac ako len klub). V budúcnosti to budú veľké boje medzi FC Bayern a FC Barcelona."

BamS: V semifinále ligy majstrov ste rozobrali Barcelonu. Prvý zápas 4:0, odveta 3:0. Bol to perfektný futbal?
Schweinsteiger: "Áno. Myslím: V prvom zápase v Mníchove proti Barcelone sa preukázala naša perfektná taktika. V príprave na túto sezónu sme dosiahli správne dobrý rozvoj."

BamS: Akú úlohu zohral Jupp Heynckes?
Schweinsteiger: "On bol rozhodujúci muž! Jupp Heynckes z nás spravil pravé mužstvo, kolektív. Teraz pracuje každý smerom dopredu aj smerom dozadu. Predovšetkým útočníci pomáhajú oveľa viac smerom dozadu. Skúšal som takto útočníkov motivovať."

BamS: Ako?
Schweinsteiger: "Napríklad som často hovoril Franckovi alebo Arjenovi: Ak vzadu vybojujete loptu, získate od divákov aplaus. Pozrite sa na Philippa. Ten nedostane žiadny aplaus za odobratie lopty, pretože od neho to každý očakáva."

BamS: Vediete mužstvo ako šéf v strede poľa. Musíte pre svoj štýl vedenia znášať aj kritiku.
Schweinsteiger: "Ale nie od trénera alebo spoluhráčov. Ja som názoru, že v mužstve musí byť jasná hierarchia. Ale možno to ja a Philipp interpretujeme ako moderný spôsob, ktorý sa javí niektorým ľuďom ako cudzí."

BamS: Ale napriek tomu: Kritika ide na Vašu adresu!
Schweinsteiger: "Jasná vec. Ale necítim teraz žiadne zadosťučinenie, ak si to niekto myslí. Ja som si túto kritiku nezobral vôbec k srdcu. Ja som sa stále snažil koncentrovať na podstatu: Ako to môžem dosiahnúť, aby sa mužstvo ešte zlepšilo? Ako to dokážeme, získať veľký titul?"

BamS: Podarilo sa!
Schweinsteiger: "Bolo na čase, že sme vyhrali Ligu majstrov. S našou históriou a výkonmi sme si to jednoducho zaslúžili. Iba jeden jediný raz som sa v tejto sezóne obával."

BamS: Kedy?
Schweinsteiger: "V posledných 5 minútach v odvete proti Arsenalu Londýn. Za stavu 0:2. Mal som strach, že možno vypadneme a náš sen nezrealizujeme. Tento pocit som mal iba raz."

BamS: Ani v prvých 30 minútach vo finále proti Dortmundu?
Schweinsteiger: "Nie, tentoraz nie. Ani keď hral Dortmund prvú polhodinu veľmi dobre. Všetci sme vedeli, že Dortmund investuje veľmi veľa síl do úvodu, na pressing. Inak som vedel že sme ako mužstvo veľmi pevný."

BamS: Napriek traume z posledného Finale-Dahoam ktoré prehral FC Bayern po pokutových kopoch?
Schweinsteiger: "Pamätám si presne na smutné tváre každého hráča v kabíne. V každej hlave sa hemžilo niečo iné. Aj z tohto sme profitovali v tejto sezóne - a budeme z toho profitovať aj v budúcnosti."

BamS: Ako to myslíte?
Schweinsteiger: "Poznáme sa teraz ešte lepšie. Vytvorili sa športové a ľudské mechanizmy. Tak ako u Barcelony, ktorá je na ihrisku v perfektnej harmónii. Jedno koleso zapadá do toho druhého. To sa bude vidieť teraz častejšie aj u FC Bayern."

BamS: Strelili ste vo finále minulý rok poslednú penaltu do tyče. Bol to pre Vás osobne moment, kedy ste sa zaprisahali: A ja tú vec aj tak zodvihnem!
Schweinsteiger: "Moment, keď som videl svojich spoluhráčov v kabíne. A moment, kedy som videl Uliho Hoenessa hore na tribúne, ako tam stál smutný a skleslý. Tieto obrazy boli v mojej hlave aj pred finále vo Wembley proti Dortmundu."

BamS: To bol dôvod, prečo ste hneď dávali do Uliho rúk trofej Ligy majstrov aj Nemecký pohár?
Schweinsteiger: "Áno, chcel som, aby tie trofeje dostal. Nemá to absolútne nič s jeho momentálnymi problémami. Ale že je to človek, manažér a prezident Bayernu Mníchov."

BamS: Pri slávnostnom vyhlásení víťazov v Londýne ste smeli dokonca pobozkať aj Angelu Merkelovú.
Schweinsteiger: "Odteraz to budem takto robiť vždy (smiech). Myslím že bola rada že ma opäť vidí. Ja by som to ale skôr opísal ako srdečné objatie."

BamS: O čom ste s kancelárkou hovorili?
Schweinsteiger: "Ja som ten, ktorý - keď s niekym dôverne hovorí, tak si to aj nechá pre seba. Slovo blahoželám tam ale bolo."

BamS: Od koho ste dostali prekvapujúce blahoželanie?
Schweinsteiger: "Usain Bolt písal SMS. Frank Lampard (reprezentant Anglicka, hráč Chelsea) písal po finále vo Wembley. Gratuloval a povedal, že si to zaslúžim. Príde mi to veľmi, veľmi silné. Tiež som mu pred rokom po finále gratuloval. Aj keď to bolo v tom momente veľmi ťažké, ale tiež si to zaslúžil."

BamS: Koľko istoty Vám dodalo víťazstvo v Lige majstrov?
Schweinsteiger: "Pre sebadôveru je istota dobrá. Všetci ideme zo širokými prsiami do ďalšej sezóny. Príde k nám tréner svetovej triedy. Už teraz som napätý. Ale s Guardiolom to ide odznova."

Zo stránky bild.de preložili Ondro aj Sue.
Ďakujeme! 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist