Rozhovor Rummenigge - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Boss Bayernu Rummenigge.
Takto prebiehalo tajné stretnutie s Guardiolom.
Karl-Heinz Rummenigge poskytol pre Bild am Sonntag rozhovor. Prečítajte si jeho odpovede na témy ako Klopp, súčasný a minulý Bayern, Guardiola, Robben, Gomez, Lewandowski... Rozhovor preložila
Sue - nová členka redakčného tímu fcbayern.sk. Veľké ďakujeme Sue!

Bild am Sonntag (BamS): Príde FC Baeyrn o 23. titul ešte pred tým, než ho definitívne vybojuje?
Karl-Heinz Rummenigge: Prečo?

BamS:  Pre obvinenia z plagiátorstva zo strany Dortmundu.
Rummenigge: Čítal som jedno krásne čínske príslovie: Ak sa už niečo stalo,  viac o tom nerozprávaj. Pretože je veľmi ťažké, rozliatu vodu naspäť pozbierať. FC Bayern je našťastie úspešným príbehom už od 70. rokov. (minulého stroročia:poznámka prekladateľa). Generácia Beckenbauera, Müllera, Maiera vybudovala cestu, po ktorej my môžeme ísť .

BamS: FC Bayern teda nekopíruje Jürgena Kloppa? (Doslovne: FCB teda neodkukáva od JK)
Rummenigge: Nad jeho výpoveďou som sa pousmial. Minulý rok sme po finálovom fiasku o Pohár v Berlíne tiež boli veľmi nahnevaní. Počas záverečného banketu sme tam sedeli ako blbci. Ale to sa musí akceptovať. Raz vyhráš, raz prehráš. Oni sa však teraz nemusia hanbiť. Prehrať v Mníchove 1:0 predsa nie je vôbec žiadna hanba.

BamS: Ale nie je to predsa len tak, že sa dajú nájsť v hre Bayernu prvky štýlu BSB?
Rummenigge: Každá taktika, ktorá sa dnes hrá, je výsledkom histórie vývoja futbalu. Všetko tu už raz bolo. Koncom  70. rokov zaviedol Pál Csernai v Bayerne Mníchov zónovú obranu. Dnes hrá každý zónovú obranu. Preto sa ale nedá povedať: Všetko, čo sa dnes hrá je vlastne v skutočnosti plagiátom Pála Csernaia.  

BamS: Vydobil si FC Bayern teda nadvládu v Nemecku s konečnou platnosťou naspäť?
Rummenigge: Sme optimistickí a plní nádeje, že pri tak veľkom náskoku, budeme skutočne nemeckým majstrom. Ale matematicky nie sme ani majstrom ani víťazom pohára. Preto pôjdeme do ďalších zápasov s veľkým rešpektom. Dortmund bude dlho našim najväčším  konkurentom. Majú veľmi dobré vedenie klubu, dobrého trénera a dobré mužstvo. Je to obrovský súboj o prestíž. Možno dôjde ešte v Lige majstrov opätovne k stretnutiu dvoch velikánov.

BamS: Napriek tomu: Sledujeme v tejto sezóne najlepší Bayern všetkých čias?
Rummenigge: S takýmto pomenovaním treba zaobchádzať veľmi opatrne. Mužstvo 70-tych rokov je nám obrovským  vzorom. S osobnosťami ako Franz, Gerd a Sepp. Myslím, že naše súčasné mužstvo je na veľmi dobrej ceste. No, ale najskôr treba vybojovať veľké tituly.

BamS: Čo sa napokon vo finále Ligy majstrov proti Chelsea vlastne pokazilo?
Rummenigge: Ten tŕň je ešte stále hlboko zavŕtaný. Našťastie sedí ale na správnom mieste. Ale to je  vlastne jedným z dôvodov, prečo v našom klube panuje nadšenie a optimizmus.

BamS: Nadšenie, ktoré Pep Guardiola ešte ďalej stupňuje. O čom ste s budúcim trénerom Bayernu hovorili pri tajnom stretnutí v zürišskom hoteli?
Rummenigge: Rozprávali sme o príprave a o tíme trénera pre budúcu sezónu.

BamS: Stretnutie nezostalo však dlho utajené...
Rummenigge: To je pravda. Keď sme chceli opustiť hotel, zbadal Guardiolov brat Pere pred vchodom  fotografov .Preto on a Pep použili zadný východ. Matthias Sammer a ja sme vyšli prednými dverami a boli sme odfotení. Guardiolu neobjavili. Musel som sa skoro smiať.

BamS: Zanechá Jupp Heynckes svojmu nasledovníkovi možným "triplom" (možnými troma titulmi) ťažké dedičstvo?
Rummenigge: Uli Hoeness si myslí, že nasledujúcich päť rokov vyhráme Ligu majstrov. Ja si myslím: Šancu máme. Možno sme už tento rok tak ďaleko. Juppovi by som to veľmi želal. Aj keby sme museli vypratať stôl s pohármi! Boli by to krásne a luxusné  problémy . Z každého úspechu, ktorý FC Bayern dosiahne, som nesmierne šťastný. Nemôžem si predsa želať rozlúčku s Ligou majstrov s tým, aby ostal Guardiolovi aspoň jeden titul. To by bola hlúposť. Tlak na Guardiolu bude tak či tak obrovský. On sa s tým však vyrovnáva veľmi rozvážne.  

BamS: Zvýši Guardiola hodnotu Bundesligy?
Rummenigge: Čo sa týka imidžu, jednoznačne. Aj na medzinárodnej úrovni! Nedávno som sa zúčastnil generálneho zhromaždenia ECA (European Club Association - Združenie európskych klubov) v Doha. Boli tam zástupcovia 150 európskych klubov. Dokonca i z 35 klubov Afriky, Ázie, Južnej Ameriky a Austrálie. Fakt, že príde Guardiola do FC Bayern , sa vo futbalovom svete,  prejavilo ako výbuch bomby.  Čo sa týka DFL a jej obrazu v zahraničí, Guardiola výrazne zlepší jej marketing  a úžasne zvýši hodnotu federálnej ligy aj v cudzine. Guardiola je silný argument pre Bundesligu.

BamS: V akom jazyku ste sa vlastne s ním rozprávali?
Rummenigge: Anglicky a taliansky. A nemecky! Guardiola sa učí každý deň nemčinu. Má učiteľku, ktorá k dochádza do jeho apartmánu v New Yorku.

BamS: Spozorovali ste už nejaké pokroky?
Rummenigge: Áno. Vymieňame  si veľa esemesiek a e-mailov. Časť píše dokonca i v nemčine. Hovorí však, že nemčina nie je vôbec ľahký jazyk.

BamS: Komunikuje aj Heynckesom?
Rummenigge: Teraz nie. Necháva ho úplne na pokoji.  Vraví: Nechcem ho žiadnym spôsob vyrušovať pri práci. Ja som však presvedčený, že obaja si vymenia skúsenosti, keď bude po sezóne. Jupp má k nemu veľmi dobrý vzťah.

BamS: Čo je s transferom Roberta Lewandowského z Dortmundu, vraj sa s nim už Bayern dohodol?
Rummenigge: Bez komentára. Jedno môžem ale dopredu povedať: O personálnych zmenám budeme tento rok rozhodovať veľmi neskoro. O prestupovom trhu nie je možné začiatkom marca hovoriť seriózne. Všetko je predsa možné. Môže sa niekto zraniť. Alebo príde hráč a povie: Chcem odísť.

BamS: Klopp už vyjadril pochybnosti, že Arjen Robben, či Mario Gomez , budú chcieť hrať ešte jednu sezónu rolu náhradníkov...
Rummenigge: Pretože mu ide diskusia okolo Lewandowského na nervy! Minulé leto som sa s Jürgenom Kloppom zoznámil na ostrove Sylt. Je to milý chlap, ktorý veľmi dobre rozumie futbalu. Nemám s nim vôbec žiaden problém. A samotný Arjen reagoval na jeho výroky veľmi rozvážne a pokojne. Nemožno brať hneď všetko veľmi vážne.

BamS: Tak sa opýtame konkrétne: Kde budú hrať Robben a Gomez v budúcej sezóne.
Rummenigge: Obaja majú zmluvy s Bayernom Mníchov. Obe zmluvy boli minulý rok predĺžené. To je dôkaz, že sme s nimi oboma spokojní.

BamS: V stredu ste sa v Mníchove stretli so šéfom UEFA, Michelom Platinim. Veríte, že dokáže Financial Fairplay presadiť do dôsledkov?
Rummenigge: S Platinim mám dobré vzťahy a verím mu, že Financial Fairplay určite presadí. Lebo je to jeho dieťa. Obrátil sa na kluby a povedal: Všetci sa spolu vezieme a smerujeme na veľkú stenu. Ten múr sa stále približuje.  Nik nie je pripravený brzdiť. Ale ja chcem teraz silno dupnúť na brzdu!

BamS: To neprinesie výhody len Bayernu...
Rummenigge: ...ale celému nemeckému futbalu! Máme 14 klubov, tie pracujú a sú ziskové. Keď sa bude musieť prvý krát 1. Júla 2014 seriózne zaviesť Financial Fairplay , bude mať Bundesliga na to veľmi dobré predpoklady. Financial Fairplay určite futbal hospodársky vylieči a urobí férovejším. Ja to plne podporujem.  

BamS: Viete si predstaviť Platiniho ako prezidenta FIFA?
Rummenigge: Dokázal, že kvality na to má. Má totiž jednu veľkú výhodu: Je to muž futbalu. Veľmi citlivo vie odhadnúť, čo futbal potrebuje a ako myslí fanúšik. Bolo by to bez pochyby vysoko kvalifikované riešenie pre prípad, že Sepp Blatter nebude nekandidovať.


 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist