Rozhovor Ribéry - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2011/2012


Rozhovor s Franckom Ribérym.Franck Ribéry poskytol cez Video-Chat rozhovor pre FCB.tv. fcbayern.de zhrnul najdôležitejšie odpovede a ja prinášam ich voľný preklad. Pripájam aj preklad rozhovoru, ktorý Franck poskytol pre Bild an Sonntag.

Franck Ribéry o ...

... futbalových začiatkoch: "Začal som chodiť na deväť mesiacov, je to veľmi skoro. Aj od tej doby som sa s otcom hral s loptou. On bol tiež futbalista a ja som bol vždy v sobotu, alebo vtedy keď mal tréning, s ním. Potom neskôr, som mal vždy loptu, v škole, na cestách. Futbal je môj život, to je zábava, baví ma."

... najlepšom kamarátovi v tíme: "Rozumiem si s každým, ale väčšinu času trávim s Danielom van Buytenom. On tiež hovorí francúzsky, čo mi samozrejme uľahčuje kominikáciu. Ale všeobecne mám dobré vzťahy so všetkými, môžem sa smiať a baviť so všetkými."

... svojej súčasnej forme: "Cítim sa veľmi dobre, myslím, že som pracoval vo výcvikovom tábore v Katare veľmi dobre. Bohužiaľ som nemohol hrať v Gladbachu. Hral som proti Wolfsburgu 85 minút, som veľmi, veľmi šťastný. Teraz musím trochu chytiť rytmus."

... nasledujúcom zápase proti Hamburger SV: "Toto nie je jednoduchý zápas. HSV v poslednom domácom kole prehral s Borussiou Dortmund 1:5. Mali veľa problémov, ale nie je to zlý tím. Musíme hrať veľmi sústredene a agresívne, bojovať a vyhrať zápas, čo je pre nás dôležité."

... súťaži o titul: "V súčasnosti existujú štyri tímy. Myslím, že je to stále dosť ťažké. Musíme sa sústrediť na seba a vyhrať toľko zápasov, koľko bude možné. Myslím si, že najväčším konkurentom budú Dortmund a Schalke."

... šanci na dosiahnutie finále Ligy majstrov: "To je veľký cieľ a pre mňa by to bol sen. Dúfam, že sa nám to podarí, ale bude to veľmi ťažké. Najprv musíme vyhrať nasledujúci zápas proti FC Basel, potom môžeme pozerať ďalej."

... tom, či by radšej hral za Nemecko: "Nie, ja som Francúz a som šťastný, keď hrám pre svoj národný tím. Ale samozrejme Nemci majú dobrý tím a s mnohými z nich hrám v Bayerne. A čoskoro sa stretneme v Brémach v priateľskom zápase (29/02/2012 - 20:45), čo bude krásny zápas."

Bild am Sonntag: Tvoj syn Saif, už podpísal Bayernu?
Franck Ribéry: Nie, ešte nie. Chcel by som len vedieť, čo ponúka Uli Hoeness... (smiech)

Bild am Sonntag: Je to do istej miery záväzok pre FC Bayern, že prvý syn sa narodil v Mníchove?
Ribéry: Áno, moja žena to tak chcela, dnes sa Wahiba cíti v Mníchove veľmi dobre. Kúpili sme dom, vie, kde môže ísť nakupovať. Dievčatá (Hiziya a Shahinez) sa bavia sa v škole a materskej škole. Pre mňa, je Mníchov viac než len druhý domov. Dokážem si predstaviť tu zostať navždy. Kto vie, možno ako budúci prezident Uli Hoeness. (smiech) Nie, vážne: Sme veľmi šťastní. Dalo by sa povedať, že som tak šťastný, ako nikdy predtým.

Bild am Sonntag: Prečo?
Ribéry: Mal som v posledných dvoch alebo troch rokoch ťažké časy. Znovu a znovu, zranenia, členku, kolelien, prstov, slabin. To spôsobuje problémy vždy znovu, rovnako ako majstrovstvá sveta. Úprimne povedané: Táto fáza vám to úplne rozbije - v hlave. Ale ak to prežijete a potom to ide tak ako dnes, oceníte to oveľa viac.

Bild am Sonntag: Čo prinieslo zmenu?
Ribéry: Toho bolo viac. Uli Hoeness a Karl-Heinz Rummenigge sú mi veľmi blízko. Moja rodina mi dávala vždy veľkú podporu. Za to som im vďačný. Toľko srdečnosti som nikdy nezažil v žiadnom klube. To je len na FC Bayern. Potom fyzioterapeut Gianni Bianchi a fitness tréner Thomas Wilhelmi. Aj s nimi som úzko nejakú dobu spolupracoval, aby bolo moje telo silnejšie a odolnejšie.

Bild am Sonntag: Odohral ste za Bayern po prvý krát všetkých 17 zápasov jesene.
Ribéry: Áno, je to kvôli nim. Zvlášť Gianni, s ktorým som strávil čas aj v súkromí a mohol s ním hovoriť o všetkom. Ak to máte v poriadku v hlave, keď je všetko v poriadku doma, môžete podať maximálny výkon. Samozrejme bolo tiež dôležité, že sa vrátil Jupp Heynckes. Pre nás je ako tréner ideálny. Napriek tomu, sa vždy nájde problém. Po súde so svojim bývalým poradcom Heiderscheidom musím zaplatiť milióny a to hneď po rozhodnutí na prvom stupni... Predtým ma už sebemenšia kritika v tlači dohnala k šialenstvu. Dnes sa to všetko odo mňa odrazí. Nedotýka sa ma to už, ja som nad vecou. Pretože viem, že to má čo do činenia so závisťou a niekto chce, aby som mal ťažkosti.

Bild am Sonntag: Bojíte sa falošných priateľov?
Ribéry: Áno. Ak prejdete, tak obtiažnym obdobím ako ja, potom viete, kto sú skutoční priatelia. Preto, že vám zostali verní aj v zlých časoch. Na druhú stranu, ja nikdy nezabudnem, odkiaľ som prišiel.
Bild am Sonntag: Čo tým myslíte?

Ribéry: Niečo pred desiatimi rokmi som ešte pracoval so svojím otcom v cestnom staviteľstve. Pre neho, pre celú moju rodinu, to je sen, že som tak ďaleko. Toho som si vždy vedomý. A kto ma pozná naozaj vie, že mám veľké srdce, že si vážim všetkých ľudí ktorých stretnem. Cez všetky úspechy som stále Franck ako kedysi. Mám doma v Boulogne rovnakých priateľov ešte zo školy.

Bild am Sonntag: Otvorili ste teraz so svojou ženou bar v Boulogne...
Ribéry: Áno, pretože tam nebola žiadna taká vec. Podniky zatvárajú o 22 miestneho času. Naša je otvorená dlhšie. Môžete fajčiť shishu - vodnú fajka. Zájdem tam tiež s rodinou alebo s priateľmi. Ale nedostanete tam žiadny alkohol. Sme moslimovia.

Bild am Sonntag: Poďme sa baviť o Bayerne. V Gladbachu ste chýbal, pretože ste v Kölne videl 2 žlté - červenú. Zbytočne, nie?
Ribéry: Som ctižiadostivý a agresívny na ihrisku, to je moja mentalita. Skôr to bolo ešte väčšie. Predstavte si, že vás neustále niekto kope a provokuje - potom môže prísť reakcia, ako moja proti Kölnu, hráči mi budú rozumieť. Avšak musím sa vyhnúť takejto veci v budúcnosti.

Bild am Sonntag: Vaše ciele pre druhú polovicu Bundesligy?

Ribéry: Chcem hrať rovnako ako v uplynulých piatich mesiacov, potom môžem opäť mať možnosť stať sa futbalistom roka, ako v mojej prvej sezóne tu. Ale ešte dôležitejšie je, vyhrať tituly s Bayernom.

Bild am Sonntag: Čo je pre vás najdôležitejšie?
Ribéry: Bezpodmienečne chcem hrať finále Ligy majstrov. 2010, som bohužiaľ nemohol hrať, to bolo sklamanie. Mojím snom je 19,mája dať Ulimu Hoenessovi trofej Ligy majstrov. Ale aj šampionát je dôležitý. Mám dobrý pocit, že celý náš tím je veľmi dobre pripravený, je veľmi sústredený a ambiciózny.

Bild am Sonntag: Koho vidíte ako najsilnejšieho konkurenta?
Ribéry: Dortmund, samozrejme. Schalke je tiež dosť silné.

Bild am Sonntag: Čo je pravdepodobnejšie: že Bayern vyhrá Ligu majstrov alebo Nemecko Majstrovstvá Európy?
Ribéry: víťazstvo v Lige majstrov! Pretože hrám za Bayern! (smiech)

Bild am Sonntag: Tak Francúzsko by malo byť majstrom Európy s vami - snáď vo finále proti kolegom z Bayernu?
Ribéry: Hej, to bol vtip! Nie, nie, to si nemyslím. Vážne, Nemecko a Španielsko sú veľkými favoritmi. V prvom rade musíme prežiť prvé kolo. Tlak napraviť naše nepodarené Majstrovstvá sveta je obrovský. Nechcem ho zvýšovať. 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist