Rozhovor Mandžukič - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2013/2014


Rozhovor Mandžukič.


Víťazom môže byť jedine Bayern.Na ihrisku je Mandžukič mašinou. Behá, behá a behá. Bojuje, bojuje a bojuje. A triafa, triafa a triafa. V ostatnej sezóne patril tento chorvátsky útočník, s pätnástimi gólmi, medzi najlepších strelcov Bundesligy za FC Bayern a v tomto ročníku už vedie tento rebríček znova (4 góly).
Mimo ihriska je však Mario Mandžukič  skôr tichým človekom. Skoro vôbec neposkytuje rozhovory, rozprávanie po zápasoch prenecháva radšej kolegom z tímu. Pre portál fcbayern.de urobil však tento 27 ročný hráč výnimku a obšírne porozprával o slávnostiach piva, o zápase proti Schalke 04, o stretnutí proti Hannoveru v druhom kole nemeckého pohára, o svojich skúsenostiach s Pepom Guardiolom, aj o vlastnom vývoji. K tomu sa ešte poďakoval aj fanúšikom.

Preklad vám prinášame vďaka Sue.

Rozhovor s Mariom Mandžukičom:

fcbayern.de:
Mario, v Mníchove je zasa čas Oktoberfestu - slávností piva. K tejto príležitosti beháte momentálne pravidelne i v nových,  "vidieckych" dresoch. Cítiš sa dobre ako "Bavor v kroji"?
Mandžukič: "Ó, áno! Dresy sa mi veľmi páčia, vyzerajú výborne. Je to veľmi dobrý nápad. Viem, že Oktoberfest je pre Mníchovčanov veľmi významnou udalosťou."

fcbayern.de: Si fanúšikom slávností piva?
Mandžukič: "Býval som pravidelným návštevníkom, pred tým, ako dieťa s mojou rodinou. Je to tam trocha šialené, ale má to akési svojské čaro. No od môjho prestupu do Bayernu, sa na slávnostiach už nemôžem pohybovať veľmi voľne. Na minuloročnom výlete celého manšaftu tam, som sa ho, pre povinnosti v národnom tíme, nemohol zúčastniť. Škoda."

fcbayern.de: Poďme však k športu. 4:0 na Schalke - prekvapilo ťa tak vysoké víťazstvo?
Mandžukič: "Nie. Keď hráme tak, ako proti Moskve, alebo ako v sobotu, tak to nie je pre mňa žiadne prekvapenie. Stále sa zlepšujeme a skoro nič sme im nedovolili. Vždy vravím: ako skončí zápas, záleží od nás, čo sme v prvej línii."

fcbayern.de: Čo bolo mimoriadne dobré?
Mandžukič: "Veľa sme útočili zo stredu a hrali sme veľmi rýchlo. K tomu sme pokojne hrali s loptou a málo sme ju strácali. Myslím, že sa to veľmi páčilo aj nášmu trénerovi. Ak budeme takto pokračovať, budeme skôr či neskôr opäť na čele tabuľky."

fcbayern.de: Pep Guardiola často rád posiela do hry čerstvých hráčov. Na teba sa však takmer vždy úplne spolieha - len vo Freiburgu si prišiel do hry z lavičky...
Mandžukič: "Veľmi ma to napĺňa šťastím, že mi tréner dáva toľko dôvery. Preto sa vždy snažím mu to vrátiť. Zasa ma to v novej sezóne neuveriteľne veľmi baví.  Pre mňa nie sú žiadnym problémom ani tieto "anglické" týždne. Vydržím to úplne ľahučko, mám veľmi, veľmi veľa síl."

fcbayern.de: V ostatných troch zápasoch si zakaždým strelil gól, dohromady s piatimi úspešnými zásahmi si opäť najlepším strelcom Bayernu.  Všetko beží podľa plánu, však?
Mandžukič: "Mal som veľmi dobrú prípravu. Mojim cieľom je, byť tento rok ešte lepší, než v predošlej sezóne. Som na tom teraz veľmi dobre, no čo sa týka zápasového rytmu, ešte nie v absolútne najlepšej forme. Určite budem ešte silnejší."

fcbayern.de: Ako funguje spolupráca s Pepom Guardiolom?
Mandžukič: "Veľmi dobre. Má vynikajúce taktické nápady, chce, aby sme držali loptu, pristupuje veľmi dobre ku každému jednotlivému hráčovi a vždy je za každý špás. Všetko sedí."

fcbayern.de: Veľmi pozoruhodná je tvoja mimoriadna sila v hlavičkových súbojoch. Máš to vrodené?
Mandžukič: (smiech) "Možno trocha aj áno. Môj otec bol zadný obranca a výborný hlavičkár. No v prvom rade je to tréning: už ako malý chlapec som veľa trénoval odrážanie lopty hlavou na trenažéri. Podnes deň ostávam ešte dlhšie po tréningu na trávniku a poprosím svojich spoluhráčov, aby mi nahodili zopár lôpt na stred. Je to jednoducho cvičenie, cvičenie, cvičenie."

fcbayern.de: Dúfajme, že tvoja gólová séria bude pokračovať i v stredu, v zápase nemeckého pohára proti Hannoveru. Chlapci z Niedersachsenu by však mohli byť tvrdým orieškom, či nie?
Mandžukič: "Hrať v druhom kole proti štvrtému z ligovej tabuľky ozaj nie je najšťastnejší lós. Myslím, že to bude ťažké. Aj preto, že v krátkom čase za sebou hráme druhý krát proti Hannoveru. Teraz vedia o nás už oveľa viac. Ale: hráme doma a za chrbtom nám stoja naši fanúšikovia. Víťazom môže byť len Bayern."

fcbayern.de: Apropos fanúšikovia. Viacerí snívajú o podobnej sezóne, akou bola tá minulá...
Mandžukič: "Fanúšikovia majú právo snívať. Prečo aj nie? Samozrejme, že chceme získať všetky tituly. No či to ozaj klapne, nemôžem prirodzene garantovať (smiech). Neposkytujem tak často rozhovory a preto by som chcel na teraz tomto mieste niečo povedať....

fcbayern.de: Áno, nech sa páči...
Mandžukič: "Máme vynikajúcich fanúšikov. Spomínam si, napríklad, na náladu a atmosféru vo finále Ligy majstrov, vo finále o nemecký pohár, teraz v Prahe na Supercup, alebo pri ostatnom domácom zápase proti Hannoveru. Bolo to neuveriteľné. Majú obrovský podiel na našich úspechoch, dotlačili nás k víťazstvám. Ja osobne extrémne profitujem z toho, keď viem, že môžem urobiť svojimi gólmi fanúšikov šťastnými."

fcbayern.de: Bol tvoj prestup do FC Bayern v lete 2012 teda tým správnym krokom?
Mandžukič: "Už pri úplne prvom telefonáte z Bayernu som vedel, že urobím absolútne všetko správne, keď sem prestúpim. FC Bayern bol pre mňa vždy veľkým snom. A ten sa naplnil. A vždy som bol o tom presvedčený, že sa skôr či neskôr presadím."

fcbayern.de: Berú ťa teraz inak aj v tvojom rodnom Chorvátsku?
Mandžukič: "Keď hráš v takom veľkom klube, pozerajú sa na teba ľudia, samozrejme,  oveľa intenzívnejšie. V Chorvátsku je, najmä v Záhrebe, veľmi veľa fanúšikov Bayernu. Niektorí ma navštevujú neustále i tu v Mníchove počas zápasov - občas aj počas tréningov." (Mandžukič sa veľmi hrdo pozrel z okna tréningového centra a poukázal na chorvátsku vlajku na plote tréningového ihriska.)

fcbayern.de: Mníchov je pre teba momentálne druhým domovom. Už sme počuli: slávnosti piva sa ti páčia. Ako je to s mestom samotným?
Mandžukič: "Je tu prenádherne. Veľmi si užívam čas v Mníchove. Myslím, že sa to odráža i na ihrisku. Veľmi často však do centra mesta nechodievam, lebo si v tých málo dňoch voľna, radšej oddýchnem."

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist