Kauza Hoeness - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2010/2011


Kauza Hoeness.Sobotňajší zápas medzi FC Bayern a Borussiou Mönchengladbach bol poznamenaný transparentmi a spevmi z južnej tribúny, ktorými časť našich fanúšikov poriadne dourážala prezidenta Uliho Hoenessa. Sám prezident odchádzal zo štadiónu úplne rozčarovaný. Čo vlastne takto nahnevalo časť fanúšikov? Podľa nemeckých médií to bolo oznámenie o angažovaní reprezentačného brankára Manuela Neuera zo Schalke 04 a avizovaná finančná pomoc konkurenčnému 1860 München. Mestský rival TSV 1860 je finančne na dne. „Neuer v bráne je pre nás tým, čo tréner Daum a manažér Lemke pre teba. stálo na jednom z transparentov. Na ďalšom sa objavil nápis „Kto pripisuje modrým na konto milióny, nezaslúži si našu dôveru. Hoeness, si klamár. Tieto verbálne útoky neostali bez odozvy, a tak sa k nim vyjadrilo mnoho prominentných osobnosti, hráčov ako aj zástupcov fanúšikov. Tu prinášame reakcie aspoň niektorých z nich:

Dr. Theo Zwanziger (prezident Nemeckého futbalového zväzu): "Ako hráč aj ako funkcionár toho Uli Hoeness urobil strašne veľa pre Bayern aj pre nemecký futbal. Mnohý si asi ani neuvedomujú, že sa činí aj v sociálnej oblasti. Nemôžem pochopiť toto bezočivé a neúctivé chovanie domácich "tiežfanúšikov" proti jeho osobe. Pokriky a transparenty zo soboty sú podľa mňa úplne neprijateľné."

Dr. Reinhard Rauball (prezident Ligovej asociácie): "Som šokovaný útokmi na Uliho Hoenessa. Uli Hoeness má pre Bayern obrovskú hodnotu a zaslúži si úctu a rešpekt fanúšikov, čo si myslím že v 98% fanúšikov aj má. Sobotňajší protest je dielom fanúšikovskej menšiny. Tento protest ale nabral dimenzie, ktoré sú pre Ligovú asociáciu neprijateľné. Rešpekt a fair play sú dôležité činitele nielen pri hraní tejto hry, ale aj pri jej sledovaní, preto si dovolím apelovať na všetkých fanúšikov."

Günter Netzer (Nemecký internacionál): "Som totálne šokovaný správaním sa fanúšikov voči Ulimu Hoenessovi. Ak netrpia stratou pamäti, mali by vedieť, čo všetko pre Bayern urobil. Takto sa s mužom, ktorý tento klub miluje a dáva to patrične najavo jednať nesmie. Pokladám to za veľkú urážku. Ale ja na to upozorňujem už roky, že existuje skupina ľudí, ktorá si myslím, že si kúpením vstupenky na zápas kupuje aj nejaké práva naviac: urážajú hráčov, majú rasistické narážky, hádžu na ihrisko rôzne predmety a myslia si, že takto sa má správať fanúšik. našťastie ich je len menšina."

Franz Beckenbauer (čestný prezident FC Bayern): "Takto sa k Ulimu Hoenessovi, ktorý Bayern dlhé roky úspešne vedie dovoliť nemôžu. Klub toto nemôže za žiadnych okolností tolerovať."

Dr. Edmund Stoiber (predseda poradného výboru FC Bayern): "Nemôžem uveriť, ako sa k Ulimu Hoenessovi zachovali. On to síce nechce dať najavo, ale hlboko ho to ranilo."

Bastian Schweinsteiger: "Uli Hoeness dokázal pre Bayern strašne veľa. Žije pre klub asi ako nikto iný. Ja tomu protestu vôbec nerozumiem. Bayern musí byť jednotný a to sa týka aj našich fanúšikov, len tak môžeme dosiahnuť veľké ciele. Samozrejme, sú zápasy kedy nám to nejde tak, ako by sme si predstavovali, ale práve vtedy potrebujeme našich fanúšikov. Chceme v Allianz Aréne búrlivú atmosféru, ale iba ak budú fanúšikovia ako jeden celok a budú našim dvanástym hráčom."

Herbert Hainer (riaditeľ adidas AG): "Milý fanúšikovia Bayernu, domáci zápas proti Borussii Mönchengladbach využila skupina "tiežfanúšikov" na úrážlivú kampaň voči prezidentovi Ulimu Hoenessovi. Bol som pohoršený útokmi na muža, ktorý vo dne, v noci pracuje pre klubový úspech, navyše všetky ataky boli na základe nepodložených informácií. Poznám Uliho Hoenessa 20 rokov a je strašne veľa dôvodov, pre ktoré si ho vážim. Jedným z nich je aj to, ako pracuje pre FC Bayern. Veľmi dúfam, že všetci, ktorý nosia tento klub v srdci mu prejavia úctu a rešpekt, ktorý si zaslúži."

Bernd Hoffmann (predseda Nabburg/Oberpfalz fanklubu, ktorý má 2785 členov): "Žijem s Bayernom už 35 rokov a všetci v našom fanklube sme veľkými priaznivcami Uliho Hoenessa. To čo sa stalo sme jednoznačne odsúdili. Poznám Uliho Hoenessa ako človeka, ktorý vždy hovorí priame slová. Za to, kde dnes Bayern je ďakujeme jemu. Hovoril som z mnohými predsedami ďalších fanklubov a všetci majú rovnaký názor."

Gerhard Stadler (predseda Floss e.V. fanklubu, ktorý má 2310 členov): "Hanbím sa za udalosti, ktoré sa udiali na poslednom domácom zápase. My si myslíme, že to čo urobila skupina fanúšikov, je iba zlý vtip. Uli Hoeness bol k nám fanúšikom vždy otvorený, štedrý, hájil naše záujmy a tak ja týmto útokom jednoducho nerozumiem. Toto napätie vyvolala iba fanúšikovská menšina a my sa od tejto aktivity úplne dištancujeme."

Na záver si dovolím svoj komentár k vzniknutým udalostiam:

Hlavnou témou víkendových protestov boli "kauzy" Manuel Neuer a pomoc mestskému rivalovi TSV 1860. K obom témam existuje kopec médiami prezentovaných no často nepodložených informácii, takže sa pravda hľadá veľmi tažko. Poďme si k obom "kauzám" aspoň čo-to povedať:

Čo sa týka Manuela Neuera, jednoznačné je iba to, že bola Bayernom prezentovaná vôľa získať špičkového brankára a Neuerom prezentovaná vôľa zotrvať v rodnom Gelsenkirchene. Jedno je však v prípade Manuela Neuera isté, určite si uvedomuje, aké privítanie, tlak a nároky by ho v Bayerne, mužstve odvekého rivala, podpisom zmluvy čakali. Ak by sa napriek tomu odhodlal podpísať zmluvu s naším mužstvom, dával by svoju "kožu dobrovoľne na trh", za čo by si podľa môjho názoru od nás fanúšikov zaslúžil minimálne šancu. Koniec koncov názor na to či do nášho mužstva príde alebo nepríde môžme síce vyjadriť, ale konečné rozhodnutie to aj tak neovplyvní. Dokonca aj samotný Neuer prednedávnom povedal: "Nemôžem rozhodnúť o tom, či som nepredajný - to je len v kompetencii môjho zamestnávateľa." Nechajme sa teda prekvapiť, ako sa súboj kariérny rast+finančné prilepšenie vs. lokálpatriotizmus nakoniec skončia.

Čo sa týka pomoci mestskému rivalovi TSV 1860 pre Süddeutsche Zeitung síce Uli Hoeness prezradil že: "Plánovali sme v Krajinskej banke deponovať 8 miliónov eur na 2-percentný úrok a tento finančný ústav by prostriedky ďalej požičal "levom" na 4-percentný úrok." Hoeness síce rokoval s bavorským premiérom Horstom Seehoferom (CSU) a šéfom TSV 1860 Dieterom Schneiderom, pričom telefonicky sa do ich debaty zapojili bavorský minister financií Georg Fahrenschon (CSU) a prvý muž spomenutej banky Gerd Häusler. Zámer, ale údajne zlyhal na "urazenosti" bavorského ministra hospodárstva Martina Zeila z FDP, ktorý sa o celom projekte vraj neskoro dozvedel. TSV 1860 dlhuje Bayernu na nájomnom za využívanie Allianz Areny 2 milióny eur a do konca marca mal uhradiť dovedna 8 miliónov eur. Finančný riaditeľ Bayernu Mníchov Karl Hopfner pritom nedávno vyhlásil: "Od nás už nemôžu očakávať žiadnu pomoc. Nemôžeme im predsa darovať 8 miliónov eur. V tejto situácii nemôžeme urobiť nič viac. Držíme im palce, aby sa podarilo nájsť riešenie. Bude to však veľmi ťažké." Teraz sa síce budem opakovať, ale aj tu platí, že svoj názor možme vyjadriť, ale konečné rozhodnutie to taktiež neovplyvní. Rozhodne však neverím, že "levom" z TSV 1860 len tak "darujeme" čo i len 1€, takže protestovať bez toho, aby sme vedeli presný obsah dohôd sa mi zdá nemiestne.

Čo je však naozaj jednoznačne nespochybniteľné je to, čo všetko Uli Hoeness (samozrejme zo svojím tímom spolupracovníkov) pre náš milovaný klub robil, robí a snáď aj robiť bude. Hovoria za nich predovšetkým skutky, pretavené do úspechov či už v domácej lige, alebo v európskych súťažiach. Áno, určite sa táto sezóna nevyvíja podľa predstáv nikoho z nás (či už funkcionárov, členov realizačného tímu, hráčov, nás fanúšikov atď) a akási nervozita a sklamanie z neúspechu je skrytá určite v každom z nás, ale to ešte nie je dôvod aby sme sa takýmto spôsobom navážali do ľudí ako je Uli Hoeness. Verím, že práve on, viac ako ktokoľvek z nás, si je vedomý sklamania z tejto sezóny a logicky prichádzajúcej straty dôvery v očiach verejnosti. Verím však, že podľa najlepšieho vedomia a svedomia urobil všetko preto, aby sme uspeli. To však nie vždy stačí, aj preto je šport a zvlášť futbal niekedy tak krásny a niekedy naopak tak krutý. Uli Hoeness si ale rozhodne zaslúži našu úctu a uznanie. A či už Neuer príde alebo nepríde a či TSV 1860 pomožeme alebo nepomožeme, jedno je isté, žiadne s týchto rozhodnutí nemôže prijať Uli Hoeness sám...

Maťaš

  

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist