Liga majstrov pred semifinále - FC Bayern München

Hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Aktuality > Novinky > 2012/2013


Liga majstrov pred semifinále.Porovnanie gigantov.


Bude to asi najlepšie semifinále v celej histórii Ligy majstrov: Bayern, Barca, Dotmund a Real zabojujú o najvytúženejší titul v klubovom futbale. Kto je však favoritom? Porovnanie od Maximiliana Kocha zo stern.de preložila Sue.

Kapitán Bavorov Philip Lahm vyslovil po vyhratej odvete vo štvrťfinále proti Juventusu to, čo si väčšina myslela: "Sú to tie štyri najlepšie kluby, ktoré sú tam oprávnene." A Arjen Robben ho doplnil: " Tie tri ostatné sú tiež špičkové mužstvá, bude to úžasné predstavenie v semifinále!"
Popri dvoch vrcholových nemeckých kluboch, Bayern a Dortmund, sa do kola posledných štyroch dostali aj dvaja španielski giganti, Real Madrid a FC Barcelona. Bolo vôbec niekedy lepšie finále v tejto  "kráľovskej triede"?

Po dojmoch zo skupín sa dalo s takýmto zoskupením rátať. No v minulosti sa dokázal vždy do poslednej fázy boja o titul zamiešať aj nejaký "outsider". Napríklad Monako a La Coruňa, alebo Eindhoven a Villareal. V tomto ročníku je to úplne inak. Tento rok si to rozdajú králi medzi sebou. "Teraz sme už aj my nažhavení na titul," povedal Nuri Sahin z Dortmundu, po tom šialenstve a výsledku 3:2 proti Málage.

"Nažhavení" sú všetci. Kto však má tie najlepšie šance? Drzí Dortmundčania, ktorí ako jediní sú zatiaľ neporazeným mužstvom?  Super-Bavori, ktorí chcú, aby bolo fiasko v minuloročnom finále definitívne zabudnuté?" Real Madrid, ktorý sa silou- mocou usiluje o desiaty titul? Alebo predsa len majstri - veteráni, ktorí , keď majú dobrý deň, sú ešte stále schopní podať mimoriadne výkony a svojou hrou všetko a každého zakopať až pod zem?

Pred piatkovým semifinálovým losovaním sme porovnali všetkých štyroch kandidátov na titul a dovolili sme aj predpoveď:

FC Bayern Mníchov: Oliver Kahn musí byť v tejto sezóne jednoducho hrdý na svojich Bavorákov. Už od prvého dňa sú Mníchovčania v takom tuneli - presne podľa príkladu bývalého brankára svetovej triedy. Ako riadené strely naháňajú svojich súperov, porážka v minuloročnom finále  proti Chelsea  uvoľnila popri všetkej tej bolesti aj neuveriteľne veľkú masu energie. A zlosť. A nenásytnosť, hlad. Nemecký majster nie je vôbec náhodou najsilnejším z mužstiev, v osobných súbojoch, súčasnosti. Bavoráci sú na misii, ktorá bude ukončená až vtedy, keď Philipp Lahm zodvihne 25. mája na štadióne Wembley v Londýne  vytúžený pohár vysoko nad hlavu. Je to tá vôľa, tá vnútorná túžba po titule, ktorá  robí z FCB, okrem vynikajúceho útočného potenciálu a serióznej obrannej práce, kandidáta na víťazstvo s najlepšími vyhliadkami.

Šance na víťazstvo: 35%

FC Barcelona: Titul majstra španielskej ligy, má tento víťaz Ligy majstrov z rokov 2006, 2009 a 2011, s náskokom 13-tich bodov pred Realom Madrid, tak povediac, celkom isto vo vrecku. A predsa: Tím okolo najlepšieho futbalistu sveta Lionela Messiho stratil na povesti nedotknuteľnej futbalovej moci. Proti Parížu bola jedenástka Tita Vilanovu pred vypadnutím, len striedanie a príchod Messiho prebudil Kataláncov a tak predsa len zabezpečilo skok do semifinále. Barca sa stala napadnuteľnou, obrana už nestojí na tak pevných nohách, ako v rokoch minulých. A keď je Messi stiahnutý z hry, celé mužstvo má len polovičnú hodnotu. Bude Barcelona tým smoliarom? Z pohľadu ostatných konkurentov je nutné konštatovať:  žiaľ nie. Pretože niekedy sú Xavi a spol. schopní zahrať až neuveriteľne dobre. Ako napríklad v odvete osemfinále, kedy boli Taliani, za stavu 4:0 až zosmiešnení. Pre každého súpera to bude teda veľmi náročné a ťažké.

Šance na víťazstvo: 25%

Real Madrid:
"La Decima" (desiatka) - už jedenásty rok poháňa túžba "kráľovských" po desiatom titule v elitnej európskej súťaži. No špeciálne, v nie tak dávnej minulosti, musel človek nadobudnúť dojem, že toto bremeno je pre profíkov z Realu príliš veľké: od posledného víťazstva proti Leverkusenu v roku 2002, to už ani raz nedotiahol  Madrid do finále, trikrát sa dostali do semifinále - ako v minulej sezóne, keď bol, po prehre proti FC Bayern, pre nich koniec. Prečo by to malo byť v súčasnosti inak? Pretože sa tím Josého Mourinha, najmä v útoku,  podstatne vylepšil. Cristiano Ronaldo so svojimi jedenástimi zásahmi vedie tabuľku najlepších strelcov Ligy majstrov, jeho zohranosť s Mesutom Özilom je stále lepšia. 23 gólov zaznamenal Real doposiaľ, žiaden iný tím v tejto súťaži netrafil častejšie. V obrane sa stará francúzsky klenot Raphael Varane (19) o viac stability. Možno robí Madridčanom dobre i to, že sa pozornosť zameriava na iné mužstvá, ako sú  Bayern a Dortmund. Tak môžu v tichosti a v utajení pilovať na svojom historickom triumfe. Nesmie sa zabúdať ani na fenomén Mourinho: tento hviezdny tréner je svojimi taktickými finesami schopný prekvapiť každého súpera.

Šance na víťazstvo: 25%


Borussia Dortmund: Pôsobivou choreografiou vyslali priaznivci Borussie svoj tím na trávnik proti Málage. "Hľadá sa stratený "ušatý" pohár", znie posolstvo - a Dortmundčania sa skutočne k tomuto cieľu trocha priblížili, aj keď k tomu treba prirátať riadnu dávku šťastia a nadstavený čas. Pri všetkých tých oslavách akosi zaniklo, že BVB teda vôbec neukázalo nejaký presvedčivý výkon. Mužstvo trénera Jürgena Kloppa pôsobilo nervóznym dojmom, z bezstarostnosti predošlých kôl neostalo skoro vôbec nič. Je to akosi pochopiteľné, nakoľko žiaden z hráčov v žlto-čiernom ešte doposiaľ nehral vo štvrťfinále Ligy majstrov. Vo veciach skúseností, nemôže Dortmnund vôbec súperiť so svojimi troma obrovskými rivalmi. Herne už áno. Na Kloppovi teraz bude, zbaviť tím aj toho obrovského tlaku. Ak by šlo BVB do oboch stretnutí v semifinále slobodné a zbavené tlaku, je finále možné. No iba vtedy.

Šance na víťazstvo: 15%


Zo stránky stern.de preložila Sue.
Ďakujeme!

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky TOPlist